Opłata za zgłoszenie wierzytelności

Pytanie:

Czy zgłoszenie wierzytelności podczas postępowania upadłościowego podlega opłacie?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgłoszenie wierzytelności nie podlega opłacie. Od zażalenia na zarządzenie sędziego - komisarza o zwrocie zgłoszenia wierzytelności pobiera się opłatę podstawową (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 października 2008 r., sygn. III CZP 88/2008). Wysokość tej opłaty w myśl art. 14 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych wynosi 30 zł.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 27.8.2015

    Potrącenie wierzytelności upadłego z wierzytelnością wierzyciela

    Instytucja potrącenia, zawarta w art. 498 i nast. k.c., określana jest także jako kompensata albo kompensacja.

  • 5.9.2017

    Jednolite standardy wyceny nieruchomości dla sektora bankowego

    1 września 2017 r. Minister Infrastruktury i Budownictwa ustalił standard zawodowy rzeczoznawców majątkowych „Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności”.

  • 9.11.2004

    Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych

    Rejestr zabezpieczenia prowadzony jest przez banki hipoteczne. W rejestrze tym wpisywane są wierzytelności banku hipotecznego, na podstawie których emitowane są listy zastawne. Rejestr dokumentuje (...)

  • 13.1.2017

    Potrącenie wierzytelności

    Potrącenie jest możliwe jeżeli jednocześnie dwie osoby są względem siebie zarówno dłużnikiem i wierzycielem. Jednakże potrąceniu mogą ulec tylko wierzytelności, których przedmiotem (...)

  • 16.12.2003

    Lista wierzytelności

    Sporządzenie listy wierzytelności następuje w trzech etapach. Pierwszym z nich jest zgłoszenie wierzytelności, które mają być umieszczone na liście sędziemu-komisarzowi, który doręcza listę (...)