Praca na Islandii a podatek dochodowy

Pytanie:

"Moja Narzeczona wyjechała do pracy na Islandię w marcu zeszłego roku. Pracuje tam na podstawie umowy kontraktowej, w związku z czym od jej dochodów odprowadzany jest podatek dochodowy. Do marca pracowała w Polsce. Czy składając zeznanie podatkowe za zeszły rok musi uwzględnić dochody, które uzyskała na Islandii? Czy będzie podwójnie opodatkowana, raz na Islandii, a drugi raz w Polsce?"

Odpowiedź prawnika: Praca na Islandii a podatek dochodowy

Metody unikania podwójnego opodatkowania określone są w poszczególnych zawartych przez Polskę umowach (konwencjach) o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Art. 23 ust. 1 umowy miÄ™dzy RzÄ…dem Rzeczypospolitej Polskiej a RzÄ…dem Republiki Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu siÄ™ od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majÄ…tku, sporzÄ…dzonej w Reykjaviku dnia 19 czerwca 1998 r. - Dz. U. 1999 r. Nr 79 poz. 890) jako metodÄ™ unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodÄ™ proporcjonalnego zaliczenia.

Metoda zaliczenia polega na tym, że podatnik w paÅ„stwie, w którym ma miejsce zamieszkania (rezydencjÄ™ podatkowÄ…), obejmuje podatkiem wszystkie swoje dochody - zarówno to osiÄ…gniÄ™te w kraju, jak i te osiÄ…gniÄ™te w innym paÅ„stwie i tam objÄ™te opodatkowaniem u źródÅ‚a. NastÄ™pnie od takiej sumy dochodów oblicza podatek. W przypadku dochodów z pracy osiÄ…ganych przez polskiego rezydenta bÄ™dzie to podatek obliczony wedÅ‚ug skali podatkowej. NastÄ™pnie od tak obliczonego podatku odejmuje podatek zapÅ‚acony (potrÄ…cony) w innym paÅ„stwie (u źródÅ‚a - tam gdzie osiÄ…gniÄ™ty byÅ‚ dochód z pracy).

Przy zastosowaniu tej metody zawsze istnieje obowiązek wykazania z zeznaniu rocznym (PIT-37) dochodu uzyskanego za granicą. Ponieważ podatnik będzie zobowiązany udowodnić wysokość podatku zapłaconego za granicą, powinien jeszcze za granicą uzyskać potwierdzenie wysokości zapłaconego tam podatku.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika