Koszty z tytułu studiów magisterskich pracownika bez skierowania

Pytanie:

"Czy firma może zaliczyć sobie w "koszty uzyskania przychodu" fakturę za czesne ze studiów magisterskich (zaoczne) swojego pracownika w sytuacji, gdy nie ma dodatkowej umowy i skierowania z tego tytułu? Innymi słowy firma chce zapłacić za studia swojego pracownika(100 % kosztów), wpisać to sobie "w koszty", ale nie chce podpisywać dodatkowej umowy z pracownikiem i skierowania, aby z tego tytułu nie być zobowiązana do udzielania specjalnych urlopów szkoleniowych i innych dodatkowych świadczeń. Co powinna zawierać taka faktura, jakie elementy aby mozna ją było zaliczyć "w koszty" (imienna czy też może wystarczy ogólny opis np. opłata za studia magisterskie bez wymieniania z imienia i nazwska studenta)?"

Odpowiedź prawnika: Koszty z tytułu studiów magisterskich pracownika bez skierowania

Jeżeli kształcenie pracownika nie odbywa się na podstawie skierowania z zakładu pracy, o którym mowa w §4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. z 1993r., Nr 103, poz. 472, z późn. zm.), wówczas pracodawca nie ma obowiązku pokrywania za pracownika opłat za naukę pobieranych przez szkołę.

Pomimo tego pracodawca może pokryć pracownikowi koszty związane z nauką, w oparciu o umowę zawartą w formie pisemnej lub ustnej. W takim wypadku wydatki z tytułu nabycia usług w zakresie edukacji bedą stanowić koszty uzyskania przychodu dla pracodawcy, jednak u pracownika wystąpi opodatkowany przychód ze stosunku pracy.

Faktura dotycząca usług edukacyjnych świadczonych na rzecz pracownika nie musi zawierać imienia i nazwiska pracownika, którego dotyczy. Wystarczy ogólne określenie "usługi edukacyjne", albo "czesne za studia magisterskie I semestr". Jednak faktura taka powinna w powiązaniu z innymi dokumentami posiadanymi przez pracodawcę wskazywać, kto faktycznie był beneficjentem świadczenia pracodawcy, tzn. kto faktycznie studiował.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika