Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zakładając, iż osoby fizyczne, o których mowa, nie prowadzą działalności gospodarczej wskazać należy, iż dokumentowanie nabycia powinno się w takim przypadku odbywać w oparciu o umową sprzedaży zawieraną z tymi osobami, ewentualnie rachunkiem wystawianym przez te osoby (ta druga forma dokumentacji będzie bardziej prawidłowa jeśli sprzedaż Pani przez te osoby runa leśnego będzie można na gruncie VAT uznać za działalność gospodarczą, tj. gdy będzie wykonywana w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy – por. art. 15 ust. 2 w zw. z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
Podkreślić przy tym należy, iż fakt uznania osób fizycznych sprzedających Pani produkty za podatników VAT (najprawdopodobniej zwolnionych podmiotowo od podatku) nie oznacza, iż wykonują oni działalność gospodarczą w rozumieniu innych przepisów (w szczególności przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Uzyskany przez osoby fizyczne sprzedające płody runa leśnego przychód stanowić będzie dla nich przychód z innego źródła przychodów (por. art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), które to przychód powinni wykazywać w składanym przez siebie zeznaniu rocznym.
Dodatkowo, jeśli jest Pani osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (a więc działa Pani w oparciu o wpis do działalności gospodarczej) lub też w związku z planowaną działalnością będzie Pani tą działalność prowadzić ciążyć będzie na Pani sporządzenie informacji PIT-8C dla każdej z tych osób (por. art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Informację tą należy sporządzić i przekazać (podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika) do końca lutego następnego roku podatkowego (informację tą sporządza się za cały rok podatkowy).