Opodatkowanie wspólników spółki komandytowej

Pytanie:

"Wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne (komandytariusze) i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (komplementariusz). Niektórzy komandytariusze prowadzą, niezależnie od spółki komandytowej, własną działalność gospodarczą. W umowie spółki został sprecyzowany udział w zyskach wszystkich wspólników (proporcjonalnie do wkładów). W jaki sposób są opodatkowane przychody z działalności spółki komandytowej w przypadku poszczególnych wspólników? Czy jeżeli komandytariusz, który prowadzi działalność gospodarczą i wybrał "podatek liniowy", różnicę między przychodami i kosztami z działalności spółki komandytowej może również opodatkować "podatkiem liniowym"? Czy komandytariusz, który nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej może również skorzystać z "podatku liniowego", czy raczej musi płacić podatki na zasadach ogólnych? Czy w celu opłacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy wspólnicy mają prawo pobrać środki z rachunku firmowego spółki komandytowej?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie wspólników spółki komandytowej

Jeżeli komandytariuszem lub komplementariuszem w spółce komandytowej jest osoba fizyczna, to uzyskiwane przez nią przychody będą opodatkowane na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólnicy będący osobami fizycznymi – zarówno tacy, którzy są tylko wspólnikami w spółce komandytowej i nie prowadzą innej działalności, jak i tacy, którzy prowadzą inną działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo – mogą wybrać, czy podatek od dochodu płacić na zasadach ogólnych według skali podatkowej, czy według stawki liniowej (19%). Każdy ze wspólników spółki komandytowej rozlicza przychody, koszty i dochód we własnym zakresie i odrębnie składa deklaracje dla podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-5 lub PIT-5L). Por. B. Hudziak, J. Mirkowska, Każdy wspólnik rozlicza się z fiskusem z osobna, Rzeczpospolita z 18 kwietnia 2006 r. Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, 
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej

- wybór sposobu opodatkowania w sposób liniowy dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zgodnie z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółka osobowa (w tym spółka komandytowa), może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Zatem spółka komandytowa ma majątek odrębny od majątków wspólników. Wspólnicy nie mogą więc swobodnie dysponować środkami finansowymi spółki, np. w celu opłacania swojego podatku dochodowego. Po ustaleniu dochodu za dany okres, spółka powinna wypłacić go wspólnikowi i z tych środków powinien on opłacić swój podatek dochodowy.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika