Opodatkowanie wygranej w zakładzie bukmacherskim

Pytanie:

"Jak należy się rozliczyć z ewentualnej wygranej od sportowych zakładów bukmacherskich zawieranych przez internet za granicą? Np. www.expekt.com/pol?Czy będzie to wyglądało tak samo w przypadku osoby fizycznej i prawnej? Co zrobić jeśli w internecie firma zarejestrowana jest na Malcie lub w Anglii i podatku nie pobiera? (Polscy bukmacherzy w fizycznych punktach pomniejszają wygraną o 10% od wygranego zakładu tytułem podatku)."

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie wygranej w zakładzie bukmacherskim

Rozliczenie różnić się będzie w przypadku osób prawnych i osób fizycznych. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy nie przewidują szczególnego sposobu opodatkowania wygranych  - wygraną należy po prostu doliczyć do uzyskanych przychodów osoby prawnej.

W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych przepisy przewidują pobór 10% zryczałtowanego podatku (por. art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Płatnicy powyższych wygranych (np. polscy bukmacherzy) obowiązani są pobrać ten podatek czego efektem jest pomniejszenie wygranej o 10% (przy czym przepisy przewidują zwolnienie od podatku, jeśli jednorazowa wygrana nie przekracza 2.280 zł  - por. art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy).

Co jednak istotne, zasady powyższe dotyczą wyłącznie wygranych uzyskiwanych na terytorium Polski. W przypadku wygranych uzyskiwanych na terytorium innych państw rozliczenie podatku podlega na doliczeniu wygranej do dochodów podatnika wykazywanych w zeznaniu podatkowym składanym po zakończeniu roku podatkowego. Przepisy nie przewidują obowiązku składania jakichkolwiek informacji w ciągu roku czy też wpłacania w trakcie roku podatku. Zauważyć przy tym należy, że w przypadkach tych nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy (dotyczy ono wyłącznie wygranych otrzymywanych od podmiotów działających w oparciu o polskie przepisy).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • PR 2014-06-23 15:27:30

    W istocie takie wygrane w ogóle nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Natomiast sprawca tego PRZESTĘPSTWA (branie udziału w zagranicznej grze hazardowej) podlega karze, a wygrana powinna (nie wiem czy tak się dzieje w istocie) podlegać przepadkowi.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika