Opodatkowanie wynajmu limuzyny z kierowcą

Pytanie klienta:

""Posiadam dwa auta prywatne, które wynajmuję na uroczystości ślubne i jednocześnie jestem kierowcą tych aut, nie prowadzę działalności gospodarczej. Usługobiorcy to również osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. W jaki sposób rozliczać przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług wynajmu samochodu z kierowcą, nie prowadząc działalności gospodarczej?""

Odpowiedź prawnika:

Zasadniczo najem może dotyczyć tylko rzeczy, a więc np. samochodu, a nie osób. Zatem w przypadku świadczenia usług przewozowych ("najem samochodu z kierowcą") nie można mówić o najmie, w tym nie można traktować takich usług jako najmu dla celów podatkowych. Ponieważ usługi są świadczone na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej nie można też mówić o działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia, umowy o dzieło). W takim przypadku należy uznać, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą i dochód z takiej działalności powinien opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach właściwych dla opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Jeśli ponadto podatnik przekracza kwotę zwolnienia podmiotowego z VAT (w proporcji do okresu prowadzonej działalności – w skali roku 50.000 zł), może być też zobowiązany do rozliczania VAT.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.