Opodatkowanie wynajmu limuzyny z kierowcą
Pytanie:
"Posiadam dwa auta prywatne, które wynajmuję na uroczystości ślubne i jednocześnie jestem kierowcą tych aut, nie prowadzę działalności gospodarczej. Usługobiorcy to również osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. W jaki sposób rozliczać przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług wynajmu samochodu z kierowcą, nie prowadząc działalności gospodarczej?"
Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie wynajmu limuzyny z kierowcą
Zasadniczo najem może dotyczyć tylko rzeczy, a więc np. samochodu, a nie osób. Zatem w przypadku świadczenia usług przewozowych ("najem samochodu z kierowcą") nie można mówić o najmie, w tym nie można traktować takich usług jako najmu dla celów podatkowych. Ponieważ usługi są świadczone na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej nie można też mówić o działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia, umowy o dzieło). W takim przypadku należy uznać, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą i dochód z takiej działalności powinien opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach właściwych dla opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Jeśli ponadto podatnik przekracza kwotę zwolnienia podmiotowego z VAT (w proporcji do okresu prowadzonej działalności – w skali roku 50.000 zł), może być też zobowiązany do rozliczania VAT.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?