e-prawnik.pl Porady prawne

Ośmieszające zdjęcie w Naszej klasie

Pytanie:

Jeden z moich znajomych opublikował bez mojej wiedzy i zgody ośmieszające mnie zdjęcie na portalu www.nasza-klasa.pl oraz www.fotka.pl. Co mogę zrobić, żeby to zdjęcie jak najszybciej zniknęło z sieci, jakie mam roszczenia w stosunku do tych portali oraz osoby, która mnie ośmieszyła i na jaką kwotę rekompensaty mogę liczyć?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Ośmieszające zdjęcie w Naszej klasie

W podanej sytuacji najszybszym sposobem na usunięcie zdjęcia z portali Nasza-klasa.pl i Fotka.pl jest powiadomienie o zaistniałej sytuacji Administratorów tych portali. Zgodnie regulaminem Naszej-klasy.pl Użytkownik portalu tworząc swoje konto zobowiązuje się między innymi do powstrzymywania się od jakichkolwiek działań, które naruszałyby prywatność innych Użytkowników, przede wszystkim polegających na zbieraniu, przetwarzaniu i rozpowszechnianiu informacji o innych Użytkownikach bez ich wyraźnej zgody, z wyjątkiem sytuacji, gdy czynności te są zgodne z przepisami prawa i postanowieniami niniejszego Regulaminu. Naruszenie tych postanowień może spowodować zablokowanie konta Użytkownika portalu przez Administratora. Podobnie można postąpić również w przypadku portalu Fotka.pl. Regulamin nakłada na Użytkowników obowiązek posiadania odpowiedniej zgody i uprawnień określonych prawem, które pozwalają na opublikowanie zdjęcia w serwisie Fotka.pl, oraz oświadczenia, że zdjęcie nie narusza w jakikolwiek sposób praw osób trzecich. Należy jednak pamiętać iż serwisy te nie są odpowiedzialne za przechowywane w nich treści - art. 15 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną ( Dz.U. 2002r. Nr 144 poz.1204 ).

Istnieje również możliwość dochodzenia roszczeń wynikających z pogwałcenia dóbr osobistych na drodze sądowej. Zgodnie z art. 23 k.c. dobra osobiste takie jak wizerunek podlegają ochronie prawa cywilnego. Osoba, która nie wyraziła zgody na publikację swojego wizerunku może na podstawie art. 24 k.c. lub na podstawie art. 81 w zw. z art 78 ust. 1 prawa autorskiego ( Dz.U. 2006r. Nr 90 poz.631 ) żądać od osoby naruszającej prawo do wizerunku zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia, jeżeli było ono zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub - na żądanie osoby pokrzywdzonej - zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez pokrzywdzonego cel społeczny. Podobne uprawnienie przyznaje osobie pokrzywdzonej art. 448 k.c.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ