Odwołanie oświadczenia o odrzucenia spadku
Pytanie:
"Czy możliwe jest odwołanie oświadczenia o odrzuceniu spadku?"
Odpowiedź prawnika: Odwołanie oświadczenia o odrzucenia spadku
Art.1018 Kodeksu cywilnego
§1.Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu jest nieważne.
§2.Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.
§3.Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.
Przepis powyższy w sposób jasny określa konsekwencje prawne odrzucenia spadku. Dążąc do szybkiego ustabilizowania sytuacji prawnej powstałej po otwarciu spadku, ustawodawca wprowadza pewne zasady dotyczące oświadczenia spadkobiercy o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Oświadczenie takie jest oświadczeniem bezwarunkowym i bezterminowym oraz nieodwołalnym. Jest to zasada ogólna, która doznaje jednak kilku wyjątków, wynikających z następnego przepisu:
Art.1019 §1.Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
§2.Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
§3.Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?