Otwarcie agencji rekrutacyjnej
Pytanie:
"Jestem zainteresowany otwarciem agencji rekrutacyjnej na terenie Polski do pracy w Wielkiej Brytanii. Firmę chce założyć razem z obywatelem brytyjskim. Jakie są możliwości rejestracji takiego rodzaju firmy na terenie Polski?"
Odpowiedź prawnika: Otwarcie agencji rekrutacyjnej
Kwestie związane z prowadzeniem agencji zatrudnienia reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Głównym przedmiotem działalności agencji zatrudnienia są usługi w zakresie pośrednictwa pracy na terenie RP, jak i za granicą u pracodawców zagranicznych obywateli polskich. Nadto agencje te zajmować się mogą doradztwem personalnym, poradnictwem zawodowym oraz pracą tymczasową. Innymi słowy takie działania mogą świadczyć tylko te podmioty, które uzyskały wpis do rejestru agencji zatrudnienia.
Z pytania wynika, iż agencja miałaby się zajmować przede wszystkim doradztwem personalnym. Będzie to więc szereg działań takich jak prowadzenie analiz zatrudnienia u pracodawców, określanie kwalifikacji pracowników i ich predyspozycji oraz innych cech niezbędnych do wykonywania określonej pracy, wskazywanie źródeł i metod pozyskania kandydatów na określone stanowiska pracy, weryfikowanie kandydatów pod względem oczekiwanych kwalifikacji i predyspozycji, z zastosowaniem narzędzi i metod psychologicznych. Agencje zatrudnienia nie mogą pobierać opłat od osób, dla których poszukują pracy lub którym pomagają w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia (wyjątkiem są poniesione koszty związane ze skierowanym do pracy za granicą).
Warunkiem prowadzenia tego typu działalności jest:
-
nie posiadanie zaległości z tytułu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
-
brak karalności za przestępstwa lub wykroczenia, o których mowa w art. 121 ustawy (zatrudnianie bezrobotnego bez zgłoszenia do urzędu pracy albo cudzoziemca bez zezwolenia, prowadzenie agencji zatrudnienia bez wpisu, nie opłacanie składek na Fundusz Pracy, dyskryminacja w zatrudnianiu),
-
bycie podmiotem, w stosunku do którego nie została otwarta likwidacja lub nie ogłoszono jego upadłości.
Dodatkowo agencja zatrudnienia powinna:
-
posiadać lokal przeznaczony na biuro agencji zatrudnienia zapewniający poufność prowadzonych rozmów;
-
posiadać wyposażenie techniczne umożliwiające prowadzenie działalności agencji zatrudnienia;
-
dla obsługi osób korzystających z usług w zakresie:
a) poradnictwa zawodowego oraz doradztwa personalnego - zapewnić osoby z wykształceniem wyższym magisterskim lub innym równoważnym, których program studiów obejmował przygotowanie w zakresie poradnictwa zawodowego albo doradztwa personalnego lub które posiadają co najmniej roczne doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku doradcy zawodowego lub doradcy personalnego w publicznych służbach zatrudnienia lub agencjach zatrudnienia,
b) pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej - zapewnić osoby z wykształceniem minimum średnim.
Wniosek (pisemny) o rejestrację agencji składa się do marszałka województwa właściwego dla siedziby agencji zatrudnienia. Rejestr jest jawny i może być prowadzony w formie elektronicznej. Wniosek powinien zawierać następujące dane:
-
oznaczenie podmiotu prowadzącego agencję zatrudnienia, adres zamieszkania lub siedziby oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność, wraz z nazwą gminy i województwa;
-
określenie rodzaju agencji zatrudnienia;
-
oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności;
-
numer identyfikacji podatkowej NIP, jeżeli został nadany;
-
numer w Krajowym Rejestrze Sądowym albo numer w ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli został nadany, oraz nazwę i adres organu ewidencyjnego.
Wraz z wnioskiem podmiot składa oświadczenie o zgodności z prawdą danych podanych we wniosku oraz o spełnianiu warunków wymaganych ustawą.
Marszałek województwa podmiotowi ubiegającemu się po raz pierwszy o wpis do rejestru wydaje, na okres roku, certyfikat wstępny o dokonaniu wpisu do rejestru, zwany dalej „certyfikatem wstępnym”.
Obowiązek uzyskania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia dotyczy także przedsiębiorców zagranicznych posiadających uprawnienia do prowadzenia działalności w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub pracy tymczasowej na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym zgodnie z prawem tego państwa, tworzących oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dla wykonywania działalności gospodarczej w tym zakresie.
Wpis do rejestru agencji zatrudnienia następuje na rzecz danego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (osoby fizycznej prowadzącej działalność jednoosobową, spółki itp.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?