Oznaczenie nakazu wydanego na podstawie weksla
Pytanie:
"Kiedyś sąd z mojego powództwa wydał nakaz zapłaty z weksla. Na odwrocie znalazła się ogólna informacja w kilku punktach, z których jeden mówił o tym, że nakaz z weksla jest tytułem zabezpieczenia, staje się tytułem egzekucyjnym bez nadawania mu klauzuli wykonalności po upływie terminu . . . itd. Nigdzie jednak w treści nakazu nie znalazła się wzmianka, że ów nakaz wydany został właśnie na podstawie roszczenia z weksla. Przez to komornik nie bardzo się interesował takim nakazem, interesowała go wyłącznie klauzula wykonalności. Czy sąd powinien w szczególny sposób oznaczać nakaz zapłaty wydane z weksla? Czy w przyszłości mogę w pozwie zaznaczyć, żeby taki nakaz został odpowiednio oznaczony, co nadawałoby mu praktyczne znaczenie?"
Odpowiedź prawnika: Oznaczenie nakazu wydanego na podstawie weksla
Warto zwrócić uwagę na treść art. 492 kodeksu postępowania cywilnego, który odnosi się do nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym. Paragraf pierwszy przewiduje, że nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Paragraf trzeci zaś dodaje, że nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia.
Z powyższych zapisów wynikają następujące reguły: każdy nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym jest tytułem zabezpieczenia, nie wymagającym nadania mu dla celów zabezpieczenia klauzuli wykonalności. Nakaz zapłaty wydany zaś na podstawie m.in. weksla staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. Oznacza to, że nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla może być skierowany do egzekucji przed jego uprawomocnieniem się (w trakcie biegu terminu do złożenia zarzutów przez dłużnika), winien jednak uzyskać dlań klauzulę wykonalności. Tym się różni bowiem nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla od innych nakazów zapłaty, że do nadania klauzuli wykonalności nie jest konieczne uprawmocnienie się nakazu zapłaty. Wierzyciel może wystąpić o nadanie temu nakazowi klauzuli wykonalności i prowadzić na jego podstawie egzekucję nawet wówczas, gdy trwa postępowanie sądowe na skutek wniesienia zarzutów przez dłużnika. Jest jednak istotne, że egzekucja może być prowadzona jedynie na podstawie tytułów zaopatrzonych w klauzulę wykonalności.
Powyższe uwagi mają bezpośrednie odniesienie do pytania. Nie ma bowiem praktycznej potrzeby szczególnego oznaczania nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla, bowiem do egzekucji może być skierowany jedynie nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Sąd nada nakazowi zapłaty klauzulę przed jego uprawomocnieniem się tylko wtedy, gdy został on wydany na podstawie weksla. Tytułem zabezpieczenia jest zaś każdy nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym, a zatem równeż ten wydany na podstawie weksla, bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności.
Reasumując, nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla musi być zaopatrzony w klauzulę wykonalności, by być skierowany do egzekucji - jego "przewagą" nad innymi nakazami jest zaś możliwość nadania mu klauzuli przed uprawomocnieniem się nakazu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?