Pakiety medyczne a składki na ZUS

Pytanie:

"Firma zakupiła zainteresowanym pracownikom dodatkowe pakiety medyczne, które w 70% opłaca pracodawca, natomiast w 30% pracownik (potrącenia na liście płac). Od części finansowanej przez pracodawcę jest odprowadzany podatek dochodowy. Przyznanie świadczeń dotyczących opieki zdrowotnej chętnym pracownikom jest zapisane w regulaminie wynagradzania spółki. Czy powinniśmy odprowadzać składki ZUS od dodatkowych pakietów medycznych, jeśli tak to od jakiej części? "

Odpowiedź prawnika: Pakiety medyczne a składki na ZUS

Zgodnie z przepisami art. 18 ust. 1 Ustawy system ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych podstawÄ™ wymiaru skÅ‚adek pracowników z tytuÅ‚u zatrudnienia w ramach stosunku pracy stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.jedn.: Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176). Jak stwierdziÅ‚ SÄ…d Najwyższy w orzeczeniu z dnia w wyroku SÄ…du Najwyższego - Izba Pracy, UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych i Spraw Publicznych z dnia 2 lipca 2009 roku, sygn. II BU 29/2008: „PodstawÄ™ wymiaru skÅ‚adek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi wypÅ‚acone im w danym miesiÄ…cu kalendarzowym wynagrodzenie wraz z tymi skÅ‚adnikami i Å›wiadczeniami, które z mocy par. 2 RozporzÄ…dzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 roku w sprawie szczegóÅ‚owych zasad ustalania podstawy wymiaru skÅ‚adek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. 1998.161.1106 ze zm., nie sÄ… wyÅ‚Ä…czone z podstawy wymiaru skÅ‚adek .”  Zgodnie z pkt 26 powyższego paragrafu zwolnione sÄ… od skÅ‚adek przychody w postaci korzyÅ›ci materialnych wynikajÄ…cych z ukÅ‚adów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegajÄ…ce na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykuÅ‚ów, przedmiotów lub usÅ‚ug oraz korzystaniu z bezpÅ‚atnych lub częściowo odpÅ‚atnych przejazdów Å›rodkami lokomocji. Wobec powyższego należy wskazać, że istniejÄ… nastÄ™pujÄ…ce przesÅ‚anki zwolnienia okreÅ›lonego przychodu z obowiÄ…zku wliczenia do podstawy wymiaru skÅ‚adek na ubezpieczenie spoÅ‚eczne:

1. Istnienie obiektywnej korzyÅ›ci majÄ…tkowej, która ma co prawda charakter majÄ…tkowy ale niepieniężny,

2. Korzyść ta musi być przewidziana w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania lub innych przepisach o wynagradzaniu,

3. Korzyść ma polegać na zakupie usÅ‚ugi po cenach niższych niż detaliczne i nie może być w caÅ‚oÅ›ci finansowana przez pracodawcÄ™ ale wymagana jest forma wspóÅ‚pÅ‚atnoÅ›ci pracownika (choćby niewielka).

DokonujÄ…c rozstrzygniÄ™cia czy przychód w postaci kwoty finansowanego przez pracodawcÄ™ pakietu medycznego nie bÄ™dzie stanowiÅ‚a podstawy wymiaru skÅ‚adek na ubezpieczenie spoÅ‚eczne z tytuÅ‚u par. 2 pkt 26 rozporzÄ…dzenia należy powoÅ‚ać siÄ™ przede wszystkim na tezy zawarte w uzasadnieniu orzeczenia SÄ…du Najwyższego z dnia 2 lipca 2009 roku, sygn. II BU 29/2008, w której stwierdzono, że: „Skoro z treÅ›ci § 2 ust. 1 pkt 26 rozporzÄ…dzenia z 18 grudnia 1998 r. wynika, że podstawy wymiaru skÅ‚adek nie stanowiÄ… przychody w postaci korzyÅ›ci materialnych wynikajÄ…cych z ukÅ‚adów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu polegajÄ…ce miÄ™dzy innymi na korzystaniu z odpÅ‚atnych lub częściowo odpÅ‚atnych przejazdów Å›rodkami lokomocji, to do materii normatywnej tych aktów lub przepisów prawa pracy należy okreÅ›lanie tego rodzaju korzyÅ›ci materialnych, które sÄ… wyÅ‚Ä…czone z podstawy wymiaru skÅ‚adek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Wprawdzie zgodzić siÄ™ trzeba, że wyÅ‚Ä…czenia przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiÄ…ganych przez pracowników z tytuÅ‚u zatrudnienia w ramach stosunku pracy, nastÄ™puje wyÅ‚Ä…cznie w enumeratywnie wskazanych przypadkach w § 2 rozporzÄ…dzenia z 18 grudnia 1998 r., ale nie oznacza to, że sytuacje te podlegajÄ… restrykcyjnej wykÅ‚adni zwężajÄ…cej.”

Tym samym należy uznać, że finansowanie pracownikom pakietów medycznych bÄ™dzie zwolnione ze skÅ‚adek pod warunkiem speÅ‚nienia powyżej opisanych przesÅ‚anek. Zwolnienie dotyczy przychodu pracownika w postaci finansowanej przez pracodawcÄ™ części zakupu przedmiotowej usÅ‚ugi. 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika