e-prawnik.pl Porady prawne

Palenie papierosów w miejscu pracy

Pytanie:

Mój problem polega na tym, że pracuję z moim pracodawcą w jednym pomieszczeniu. Mój szef jest osobą palącą i dziwię się jego postawie, gdyż nie zwracając uwagi, że przyjmuję w naszym biurze klientów "obsmradza" i zadymia pomieszczenie publiczne. Czy mój kierownik ma prawo narażać mnie na bierne palenie? Nie wspomnę, że codziennie muszę prać ciuchy i myć włosy środkami zakupionymi z własnych, prywatnych pieniędzy. Dyskretnie zwracałam mu uwagę, prosiłam żeby palił na zewnątrz, ale nic nie pomogło. Czy jedynym rozwiązaniem jest zwolnienie się z pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Palenie papierosów w miejscu pracy

21.4.2004

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy palenie tytoniu w zakładach pracy jest dozwolone wyłącznie w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach (palarniach) wyposażonych w dostateczną ilość popielniczek. Palarnie powinny być usytuowanie w sposób nie narażający osób niepalących na wdychanie dymu tytoniowego. Ponadto w palarni powinno przypadać co najmniej 0,1 m2 powierzchni podłogi na każdego pracownika najliczniejszej zmiany korzystającego z tego pomieszczenia, z tym jednak, że powierzchnia poszczególnych pomieszczeń przeznaczonych na palarnie nie powinna być mniejsza niż 4 m2. W palarni należy zapewnić przynajmniej dziesięciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Zgodnie z art. 283 kodeksu pracy kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy albo kierując pracownikami, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny. Wynika z powyższego, iż Pani zwierzchnik podlega w/w regulacji. Wydaje się, iż rozwiązaniem byłoby zawiadomienie inspekcji pracy o zachowaniu kierownika.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (5)

Re: Palenie papierosów w miejscu pracy

Jin

14.3.2019 5:57:14

Re: Palenie papierosów w miejscu pracy

Tyle miejsca poświęcone ochronie palaczom. A ile to popielniczek a ile to.miejsca. A moze parę słów o paragrafach którymi mozna sie posłużyć w sadzie pracy. Paranoja

Re: Palenie papierosów w miejscu pracy

Alik

29.2.2012 17:21:57

Re: Palenie papierosów w miejscu pracy

Ja też walczę z palaczami, chociaż jest ich zdecydowanie mniej, bo tylko 4 osoby na ok. 30 niepalących. Palą w toalecie i są wulgarni, a szef nie reaguje bo sam pali. Nie wiem co zrobić, chyba napiszę jakieś pismo i przedstawię pracodawcy i BHP-owcowi. Może zbiorę podpisy...

Re: Palenie papierosów w miejscu pracy

sss

14.12.2010 18:25:4

Re: Palenie papierosów w miejscu pracy

wcześniej nas zwolnią..piszę nas,ponieważ ja również wącham codziennie smród papierosów, dodam jeszcze, że jestem jedynym niepalącym na ok 20 pracowników... chciałbym temu zaradzić, ale cóż wywalą mnie na zbity pysk.

Re: Palenie papierosów w miejscu pracy

Ewa

20.3.2010 11:28:26

Re: Palenie papierosów w miejscu pracy

KAra grzywny w jakiej wysokosci moze spotkac mojego pracodawce za palenie w pracy ?

Re: Palenie papierosów w miejscu pracy

Miroslaw

20.3.2010 11:26:48

Re: Palenie papierosów w miejscu pracy

Pracuje razem z palaczami,nie moge nic z tym zrobic,gdyz wspolpracownicy nie maja zamiaru wyjsc i zapalic papierosa na zewnatrz.Jest to male pomieszczenie i jestem narazona na bierne palenie.Co moge z tym zrobic?Jestem bezradny. Prosze o pomoc.

Pokaż wszystkie komentarze (5)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ