PCC od aktu zawiązania spółki przez podmiot zagraniczny

Pytanie:

"Kto jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - notariusz, właściciel czy nowo powstała spółka? Jaki procent powinno się zapłacić i od jakiej podstawy? Czy ma znaczenie to, że właścicielem jest spółka zagraniczna?"

Odpowiedź prawnika: PCC od aktu zawiązania spółki przez podmiot zagraniczny

Akt założycielski jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5% liczonej od wartości kapitału zakładowego.

W przypadku wszystkich czynności zawieranych w formie aktu notarialnego płatnikiem podatku jest notariusz, zgodnie z art.10 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 86, poz. 959, z późn. zm.). Jednak podatnikiem pozostaje założyciel spółki (zagraniczna spółka-matka) i to on ma obowiązek uiścić podatek notariuszowi.

Fakt, że założycielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest spółka zagraniczna, nie ma bezpośredniego wpływu na opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych aktu założycielskiego spółki. Niemniej jednak nie podlega opodatkowaniu w Polsce akt założycielski spółki, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie znajduje się:

- rzeczywisty ośrodek zarządzania, albo

- siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

Z kolei zwolnieniu podlegają akty założycielskie i umowy spółki:

- zawarte wskutek przekształcenia, podziału lub łączenia w części dotyczącej kapitału zakładowego, którego wartość przed dokonaniem czynności została opodatkowana podatkiem kapitałowym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- których skutkiem jest przeniesienie rzeczywistego ośrodka zarządzania lub siedziby spółki kapitałowej z państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wartość kapitału spółki była opodatkowana podatkiem kapitałowym w państwie członkowskim.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika