Pełnomocnictwo członków rodziny
Pytanie:
"Szwagierka jest za granicą, więc dała na piśmie upoważnienie dla mnie, jako bratowej, do złożenia w jej imieniu wniosku do sądu cywilnego w sprawie uchylenia wyroku sądu rejonowego. Czy jako bratowa i osoba cywilna mogę wnieść w imieniu szwagierki wniosek do sądu cywilnego w sprawie uchylenia wyroku i występować przed tym sądem w jej imieniu?"
Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo członków rodziny
Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Przepis ten w sposób wyczerpujący wymienia osoby, które mogą być pełnomocnikami strony w postępowaniu cywilnym przed sądem. Wśród osób tych nie została wymieniona bratowa. Nie może więc Pani złożyć w imieniu Pani szwagierki wniosku do sądu oraz występować przed tym sądem, nawet jeżeli Pani szwagierka upoważniła Panią do tego. Może Pani jedynie złożyć w sądzie pismo, które podpisała Pani szwagierka. Nie ma natomiast przeszkód, aby Pani mąż (brat Pani szwagierki), upoważniony do tego przez Pani szwagierkę, złożył stosowne pismo i występował w postępowaniu cywilnym w imieniu Pani szwagierki.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?