Pozostawienie dziecka pod opieką dziadków, czy wymaga pełnomocnictwa do opieki?

Pytanie:

"Jestem wdowcem, czy mogę upełnomocnić notarialnie moich rodziców do sprawowania osobistej opieki nad moim małoletnim dzieckiem (5 lat), tak w sprawach urzędowych jak i zwykłych życia codziennego na czas mojej nieobecności w kraju? Problem jest w tym, iż za każdym razem, kiedy córka pozostaje pod opieką moich rodziców, przyjeżdżają rodzice mojej zmarłej żony i próbują zabrać córkę do siebie, twierdząc, że to u nich powinna przebywać wnuczka. Ze względu na jakąś stabilizację dziecka - nie chcę, aby dochodziło do takich scysji i dlatego zastanawiam się nad upełnomocnieniem prawnym moich rodziców."

Odpowiedź prawnika: Pozostawienie dziecka pod opieką dziadków, czy wymaga pełnomocnictwa do opieki?

Jeżeli posiada Pan władzę rodzicielska, ma Pan prawo do decydowania pod czyją opieką będzie znajdować się dziecko pod Pańską nieobecność. W tym celu nie jest koniecznym, a zarazem niemożliwym udzielenie "pełnomocnictwa" rodzicom do opieki nad dzieckiem.

Przyznanie opieki nad dzieckiem dziadkom przez sąd wymagałoby zawieszenia Pańskiej władzy rodzicielskiej bądź jej pozbawienia.

Osoba posiadająca władzę rodzicielską ma również prawo do decydowania czy dziecko będzie miało kontakt z dziadkami. Jeżeli podczas nieobecności rodzica, wbrew jego woli nachodzą dom dziadkowie, próbując zabrać ze sobą dziecko, to ich działanie nie jest zgodne z prawem.

Upoważnienie dziadków do dokonania czynności cywilno- i administracyjnoprawnych

Upoważnienie do dokonania czynności cywilno- i administracyjnoprawnych (nie do wykonywania opieki) będzie stanowiło pełnomocnictwo ogólne. Może ono zostać udzielone przez rodzica (w imieniu dziecka), jako przedstawiciela ustawowego dziecka. Pełnomocnictwo to nie może być pełnomocnictwem do opieki, może ono stanowić umocowanie do czynności cywilno- i administracyjnoprawnych za wyjątkiem czynności, do dokonania których konieczna jest zgoda sądu oraz czynności, które dziecko może dokonywać już samodzielnie.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jaa 2015-05-28 16:14:17

    Witam. Moim podobny prablem. Jestem za granica. Jestem po rozwodzie i dwoch synow obecnie przebywa u swojego ojca. W wyroku Sądowym opieka powierzona jest obojgu rodzicom, a miejsce zamieszkania tam gdzie ja czyli matka. Niestety ojcec nie wyrazil zgody na wyjazd dzieci, jak i na paszporty. Dzieci zostaly pod opieka ojca a teraz nie am z nimi kontaktu. Czy upowaznienie dane moim rodzicom do opieki nad synami powinno byc notarialne czy moze byc napisane wlasnorecznie z podpisem. Prosze o szybka odpowiedz.

  • Beata 2015-04-10 08:35:35

    bardzo prosze o odp.z góry dziękuję i pozdrawiam

  • Beata 2015-04-10 08:33:26

    witam ja mam podobne pytanie czy moge wyjechac do pracy za granice,i zostawic dzieci pod opieka mojej mamy z pelnomocnictwem poswiadczonym przez notariusza

  • Magdalena 2012-03-12 12:53:25

    Ja mam podobna sytuacje,ja i maz wyjezdzamy na okres czterech miesiecy za granice,mamy 8mies.corke ktora musimy zostawic pod opieka dziadkow,nie wiem co mamy zrobic,czy samo orzeczenie notarialne wystarczy?prosze o pomoc.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika