Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego
Pytanie:
"Ojciec mojego męża został powiadomiony przez Sąd o terminie odbycia się sprawy o ustanowienie go oskarżycielem posiłkowym, w sprawie o zabójstwo jego wnuczki. Teść jest chory (leżący), nie przemieszcza się nawet na wózku. Czy, aby zostać oskarżycielem posiłkowym musi stawić się osobiście na takiej sprawie, czy wystarczy, że ustanowi adwokata pełnomocnikiem? W jakiej formie może ustanowić pełnomocnika?"
Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego
Nie jest konieczne, by oskarżyciel posiłkowy stawiał się na posiedzeniach sądu. Jeżeli jednak oskarżyciel posiłkowy chce brać czynny udział w procesie karnym, a jednocześnie nie może tego robić osobiście, może uczestniczyć w procesie karnym poprzez ustanowionego pełnomocnika. W sprawie karnej strona inna niż oskarżony, a więc i oskarżyciel posiłkowy może ustanowić pełnomocnika. Pełnomocnikiem co do zasady może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury, a więc adwokat. W celu ustanowienia pełnomocnika należy udzielić danemu adwokatowi pełnomocnictwa w formie pisemnej, podpisując się pod udzielonym pełnomocnictwem. Takie pełnomocnictwo może być sporządzone i podpisane w miejscu gdzie przebywa teść.
Pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. Adwokat może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa. W toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięte do protokołu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?