Pełnomocnik substytucyjny

Pytanie:

"Toczy się sprawa w sądzie cywilnym z mojego powództwa. Mój pełnomocnik nie przybył do sądu, przysłał zastępcę, aplikanta, który pobieżnie przeczytał akta, przez co musiałam tłumaczyć mu o co chodzi szeptem podczas trwania rozprawy. O zastępstwie nie zostałam uprzedzona. Czy pełnomocnik winien uzgadniać zastępstwo z klientem? "

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik substytucyjny

Stosownie do treści art. 91 kodeksu postępowania cywilnego, pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:

    1) wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;

    2) wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;

    3) udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;

    4) zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;

    5) odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

Przepis ten nie jest wszakże w pełni adekwatny do pytania, mamy w nim bowiem do czynienia z zastępstwem dokonanym przez aplikanta. Należy zatem stwierdzić, iż decydującym argumentem okaże się treść pełnomocnictwa. Jeżeli z treści pełnomocnictwa wynikać będzie uprawnienie pełnomocnika do powołanie pełnomocnika substytucyjnego (zastępcy), wówczas reprezentowanie strony przez pełnomocnika substytucyjnego będzie odpowiadać prawu.

Jeśli chodzi zaś o dopuszczalność ustanowienia aplikantów zastępcami profesjonalnych pełnomocników, sprawa została uregulowana w przepisach dotyczących zawodu adwokata lub radcy prawnego. Art. 77 Prawa o adwokaturze stanowi, iż aplikant adwokacki może zastępować adwokata tylko przed sądem rejonowym, organami ścigania, organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami. Po roku i sześciu miesiącach aplikacji adwokackiej aplikant adwokacki może także zastępować adwokata przed innymi sądami, z wyjątkiem Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu. Z kolei art. 351 Ustawy o radcach prawnych przewiduje, iż po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia aplikacji radcowskiej aplikant radcowski może zastępować radcę prawnego przed sądem rejonowym i organami administracji pierwszej instancji. Po dwóch latach aplikacji radcowskiej aplikant radcowski może zastępować radcę prawnego przed innymi sądami, z wyjątkiem Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ewa 2016-11-17 15:54:19

    Co to znaczy "odrzucając" pełnomocnika substytucyjnego powołąnego przez firmę odszkodowawczą? Chodzi o pełnomocnika strony przeciwnej? Bo czemuś takiemu nie możesz się sprzeciwić. prosze jaśiej, jeśli sprawa jeszcze w ogóle aktualna.

  • Marcia 2016-10-06 17:06:12

    Jakie skutki prawne ponoszę odrzucająć pełnomocnika substytucyjnego, powołanego przez firmę odszkodowawczą n adrugą sprawę z mojego powództwa , stroną pozwaną jest ubezpieczyciel sprawcy wypadku.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika