Pieniądze zgromadzone na zagranicznym koncie

Pytanie:

"Małżeństwo zostało zawarte w Polsce pomiędzy Polakami zamieszkującymi na terenie UE. Czy pieniądze uzbierane na zagranicznych kontach małżonków (np. w EUR) przed zawarciem małżeństwa stanowią majątek odrębny? Co się stanie jeśli np. wrócimy do Polski i te pieniądze "przedmałżeńskie" z konta zagranicznego zostaną przelane na konto w polskim banku i przekształcone w PLN? Czy istnieje możliwość, że pieniądze "przedmałżeńskie" kiedyś staną się majątkiem wspólnym? Jeśli tak, to jakie są tego uwarunkowania?"

Odpowiedź prawnika: Pieniądze zgromadzone na zagranicznym koncie

Zgodnie z ustawą Prawo prywatne międzynarodowe „stosunki osobiste i majątkowe między małżonkami podlegają ich każdoczesnemu wspólnemu prawu ojczystemu. Każdoczesne wspólne prawo ojczyste stron rozstrzyga także o dopuszczalności zawarcia, zmiany lub rozwiązania majątkowej umowy małżeńskiej”. Inny artykuł tego aktu stanowi natomiast, iż „jeżeli ustawa przewiduje właściwość prawa ojczystego, obywatel polski podlega prawu polskiemu, chociażby prawo innego państwa uznawało go za obywatela tego państwa”. Tak w Państwa przypadku zastosowanie będą mieć przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którymi odrębny majątek każdego z małżonków stanowią – między innymi - przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, a także przedmioty majątkowe nabyte ze środków uzyskanych w zamian za w/w przedmioty. Wynika więc z tego, iż pieniądze zgromadzone na Państwa kontach wchodzą w skład Państwa majątków odrębnych. Taka jest zasada ogólna. Jednak w drodze umowy majątkowej małżonkowie mogą rozszerzyć wspólność ustawową na te przedmioty. Wynika z tego, iż tylko na mocy zawartej przez Państwa umowy majątkowej małżeńskiej, popularnie zwanej intercyzą, zawartej w trakcie małżeństwa, pieniądze te mogłyby wejść do majątku wspólnego obojga Państwa. Nie ma znaczenia także fakt, iż ewentualnie zamienicie je Państwo na jakieś przedmioty (bądź inną walutę).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika