Pierwszeństwo zaspokojenia hipotek

Pytanie:

"W dziale IV księgi wieczystej wpisano: 1. hipotekę umowną kaucyjną (bank) 2. hipotekę umowną kaucyjną (bank) 3. hipotekę umowną zwykłą (osoba fizyczna) 4. hipotekę umowną zwykłą (osoba fizyczna) Zabezpieczeniem mojej pożyczki jest hipoteka umowna zwykła wpisana pod nr 4 czyli na ostatnim miejscu. W tym wypadku należność nie została uregulowana w wyznaczonym terminie i zamierzam wystąpić z egzekucją komorniczą po uzyskaniu klauzuli wykonalności. Moje pytanie to, czy ważna jest w tym wypadku kolejność wpisów przy dochodzeniu należności czyli w jakiej kolejności przy egzekucji te należności będą realizowane. Dodam również, że żaden z dłużników na razie jeszcze nie podjął czynności w celu odzyskania swojego długu. "

Odpowiedź prawnika: Pierwszeństwo zaspokojenia hipotek

Zgodnie z art. 12 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, hipoteki są zaspokajane zgodnie z kolejnością wpisu, mając pierwszeństwo przed długami osobistymi właściciela rzeczy lub prawa obciążonego hipoteką. Nie ma znaczenia podjęcie czynności przez wierzycieli hipotecznych. Wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością. Wobec tego Pańska wierzytelność hipoteczna ma takie pierwszeństwo wobec pozostałych wpisanych wierzytelności, jakie jest jej miejsce w kolejności na liście, a także zgodnie z ogólnym pierwszeństwem zgodnie z art. 1025 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym artykułem z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności:

  1. koszty egzekucyjne,

  2. należności alimentacyjne,

  3. należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika,

  4. należności wynikające z wierzytelności zabezpieczonych hipoteką morską,

  5. należności zabezpieczone hipotecznie lub zastawem rejestrowym albo zabezpieczone przez wpisanie do innego rejestru,

  6. należności za pracę niezaspokojone w kolejności trzeciej,

  7. należności, do których stosuje się przepisy Działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 i Nr 160, poz. 1083, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 11, poz. 95 i Nr 92, poz. 1062, z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, Nr 116, poz. 1216, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1315 oraz z 2001 r. Nr 16, poz. 166, Nr 39, poz. 459, Nr 42, poz. 475 i Nr 110, poz. 1189), o ile nie zostały zaspokojone w kolejności piątej,

  8. należności zabezpieczone prawem zastawu lub które korzystały z ustawowego pierwszeństwa niewymienionego w kolejnościach wcześniejszych,

  9. należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję,

  10. inne należności.

Po zaspokojeniu wszystkich należności ulegają zaspokojeniu kary pieniężne oraz grzywny sądowe i administracyjne. Pańska należność ulega zaspokojeniu w kategorii 5, a więc po zaspokojeniu należności wynikających z kategorii 1,2,3 I 4. Należności w ramach kategorii 5 ulegają zaspokojeniu zgodnie z zasadą pierwszeństwa, a więc Pańska należność zostanie zaspokojona dopiero wtedy, gdy zaspokojone w pełni zostaną należności (hipoteki) z lepszym pierwszeństwem.

Nadmienić ponadto należy, iż określony w art. 12 ustawy o księgach wieczystych i hipotece porządek pierwszeństwa może być zmieniony (art. 250 kodeksu cywilnego) w drodze umowy pomiędzy tym, czyje prawo ma ustąpić pierwszeństwa, a tym, czyje prawo ma uzyskać pierwszeństwo ustępującego prawa. Zmiana taka nie może naruszać praw mających niższe pierwszeństwo aniżeli prawo ustępujące, a wyższe aniżeli prawo, które uzyskuje pierwszeństwo.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika