Pisma procesowe oskarżonego w sprawie karnej

Pytanie:

"W sprawie cywilnej, o ile mi wiadomo, mogę w dowolnym czasie przed zamknięciem rozprawy wysyłać dowolną ilość pism procesowych i mogą one zostać uwzględnione i stronie przeciwnej przesyłane są ich odpisy. Czy w sprawie karnej również jest to dopuszczalne (w wykonaniu oskarżonego)? Załóżmy, że gdy wpadnę na to, iż dowód wskazany na rozprawie głównej nie powinien być uwzględniony."

Odpowiedź prawnika: Pisma procesowe oskarżonego w sprawie karnej

Zgodnie z przepisami art. 175-176 kodeksu postępowania karnego oskarżony ma prawo składać wyjaśnienia; może jednak bez podania powodów odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania lub odmówić składania wyjaśnień. O prawie tym należy go pouczyć. Obecny przy czynnościach dowodowych oskarżony ma prawo składać wyjaśnienia co do każdego dowodu.

W postÄ™powaniu przygotowawczym oskarżonemu należy, na jego żądanie lub jego obroÅ„cy, umożliwić w toku przesÅ‚uchania zÅ‚ożenie wyjaÅ›nieÅ„ na piÅ›mie. PrzesÅ‚uchujÄ…cy podejmie w tym wypadku Å›rodki zapobiegajÄ…ce porozumieniu siÄ™ oskarżonego z innymi osobami w czasie spisywania wyjaÅ›nieÅ„. PrzesÅ‚uchujÄ…cy może z ważnych powodów odmówić zgody na zÅ‚ożenie przez oskarżonego wyjaÅ›nieÅ„ na piÅ›mie. Pisemne wyjaÅ›nienia oskarżonego, podpisane przez niego, z zaznaczeniem daty ich zÅ‚ożenia, stanowiÄ… zaÅ‚Ä…cznik do protokoÅ‚u. To jedyna możliwość, by pismo oskarżonego byÅ‚o traktowane jako dowód.

Przepisy nie zakazują sporządzania i przesyłania przez oskarżonego pism procesowych. Nie będą one jednak traktowane jako jego wyjaśnienia (jako dowód).

Pismo procesowe powinno zawierać:

  1.  oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy,  

  2.  oznaczenie oraz adres wnoszÄ…cego pismo,  

  3.  treść wniosku lub oÅ›wiadczenia, w miarÄ™ potrzeby z uzasadnieniem,  

  4.  datÄ™ i podpis skÅ‚adajÄ…cego pismo.   

W procedurze karnej jest też regulowana (w art. 393 kpk) kwestia odczytywania dokumentów na rozprawie: 

Wolno odczytywać na rozprawie protokoÅ‚y oglÄ™dzin, przeszukania i zatrzymania rzeczy, opinie biegÅ‚ych, instytutów, zakÅ‚adów lub instytucji, dane o karalnoÅ›ci, wyniki wywiadu Å›rodowiskowego oraz wszelkie dokumenty urzÄ™dowe zÅ‚ożone w postÄ™powaniu przygotowawczym lub sÄ…dowym albo w innym postÄ™powaniu przewidzianym przez ustawÄ™. Nie wolno jednak odczytywać notatek dotyczÄ…cych czynnoÅ›ci, z których wymagane jest sporzÄ…dzenie protokoÅ‚u. Wolno również odczytywać zawiadomienie o przestÄ™pstwie, chyba że zostaÅ‚o zÅ‚ożone do protokoÅ‚u, o którym mowa w art. 304a. MogÄ… być odczytywane na rozprawie wszelkie dokumenty prywatne, powstaÅ‚e poza postÄ™powaniem karnym i nie dla jego celów, w szczególnoÅ›ci oÅ›wiadczenia, publikacje, listy oraz notatki.

OÅ›wiadczenie pisemne oskarżonego, które zostaÅ‚o zÅ‚ożone w toczÄ…cym siÄ™ postÄ™powaniu karnym dla celów tego postÄ™powania, stanowi dokument majÄ…cy zastÄ…pić (w intencji oskarżonego) protokół jego przesÅ‚uchania, dlatego też ze wzglÄ™du na ten charakter nie należy do kategorii dokumentów, które wolno odczytywać na rozprawie na podstawie art. 393 kpk). OÅ›wiadczenie pisemne oskarżonego, jeżeli dotyczy okolicznoÅ›ci istotnych dla rozstrzygniÄ™cia o zarzucie, stanowi informacje o dowodzie i ze wzglÄ™du na ten charakter nakÅ‚ada na organ, przed którym toczy siÄ™ postÄ™powanie, obowiÄ…zek przesÅ‚uchania oskarżonego co do okolicznoÅ›ci, o których jest mowa w oÅ›wiadczeniu (wyrok SN z dnia 29 marca 1971 r. - IV KRN 28/71, OSNKW 1971/9/132). 

Jak widać z powyższego, pismo skierowane przez oskarżonego w toku postÄ™powania i z nim zwiÄ…zane stanowi jedynie impuls dla sÄ…du, by w razie takiej potrzeby przesÅ‚uchać oskarżonego. W opisanym przypadku mamy jednak do czynienia z jeszcze bardziej szczególnÄ… sytuacjÄ…, gdyż w piÅ›mie ma Pan zamiar odnieść siÄ™ do dowodu, który już zostaÅ‚ przeprowadzony w procesie; tym bardziej, że obecny przy czynnoÅ›ciach dowodowych oskarżony ma prawo skÅ‚adać wyjaÅ›nienia co do każdego dowodu.  W każdym razie takie pismo oskarżonego powinno zostać zaÅ‚Ä…czone do akt, a jeÅ›li zawiera informacje o istotnych okolicznoÅ›ciach majÄ…cych znaczenie dla sprawy, powinien zostać przeprowadzony odpowiedni dowód (np. ponowne przesÅ‚uchanie Å›wiadka czy oskarżonego). O tym jednak zadecyduje sÄ…d. ProszÄ™ też pamiÄ™tać, że przeprowadzonego dowodu, o ile jego przeprowadzenie nie byÅ‚o zakazane wg procedury, sÄ…d nie może "nie uwzglÄ™dnić", wrÄ™cz ma obowiÄ…zek siÄ™ do niego odnieść. Może co najwyżej odmówić mu wiarygodnoÅ›ci.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika