Pobranie próbki pisma

Pytanie:

"Pewna osoba napisała do prokuratury doniesienie, jakoby podpis mojego ojca na pewnym dokumencie złożony został nie przez niego, ale prawdopodobnie przeze mnie. Dodam, że jest to osoba, która leczy się psychiatrycznie. Policja mnie po raz trzeci wzywa i przesłuchuje na tą okoliczność. Dotychczas chętnie współpracowałam, ale mam juz tego dosyć, gdyż zajmuje mi dużo czasu, a zdarzały mi się wcześniej bezpodstawne dziwaczne oskarżenia i moja cierpliwość się wyczerpuje. Czy mogę odmówić współpracy powołując się na 183 kpk, skoro oni chcą, żebym pisała kilkustronicowe teksty pismem ręcznym? Skoro chodzi o rzekomy podpis, więc mogłoby mnie to narazić na odpowiedzialność karną. Dodam, że mój tata zmarł niedawno, ale dokument był podpisany przez niego za życia (jest dowód, gdyż za życia był wysłany pocztą), ale nie było żadnego świadka podpisywania. I jest osoba, która to poddaje w wątpliwość. Mój charakter pisma może być trochę podobny do pisma mojego ojca, podobnie jak to się ma z podobieństwem fizycznym (jestem do niego bardzo podobna) oraz podobieństwem charakteru i osobowości. Czy 183 KPK dotyczy także odmowy współpracy w zakresie pisania, skoro Policji chodzi o próbki pisma, żeby zdobyć dowody na to, że niby ja podpisałam za mojego ojca pewien dokument? Czy oni mogą mnie zmusić do pisania? Obawiam się, że mój charakter pisma jest bardzo podobny do tego, jaki miał mój ojciec. Podobnie jak podobieństwo fizyczne i charakterologiczne miedzy nami. Dodam, że mój ojciec niestety nie żyje, bo wtedy problem by nie istniał."

Odpowiedź prawnika: Pobranie próbki pisma

Art. 183 kodeksu postępowania karnego dotyczy wyłącznie odpowiedzi na konkretne pytanie zadane świadkowi. Nie znajduje on zastosowania do próbek pisma. Jednakże nie można nikogo zmusić do tego, by cokolwiek napisał. Ponieważ nie pisze Pani o przedstawieniu zarzutów, zakładamy, że jest Pani przesłuchiwana w charakterze świadka. W każdym razie – zgodnie z art. 74 § 3 kpk – nawet jako osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa (tj. gdyby w ocenie organu istniały już podstawy do tego, by uznać Panią za osobę podejrzaną o popełnienie przestępstwa)  miałaby Pani tylko obowiązek poddać się oględzinom zewnętrznym ciała i innym badaniom niepołączonym z naruszeniem integralności ciała (można od Pani pobierać odciski, fotografować Panią, okazywać inną osobą), a także można by od Pani pobrać krew, włosy, wymaz ze śluzówki policzków lub inne wydzieliny organizmu. Żaden przepis nie zmusza natomiast do "aktywnego" udziału w badaniach. Należy jedynie pamiętać, że fakt odmowy będzie oceniany przez sąd (o ile w ogóle w sprawie zostanie wniesiony akt oskarżenia) i może (ale nie musi, nie ma tu reguł) świadczyć na niekorzyść.

Do badania pisma powołuje się biegłego grafologa. Ekspert z pewnością nie będzie kierował się wyłącznie "podobieństwem" między charakterem pisma Pani i Pani ojca; badanie grafologiczne jest o wiele bardziej złożone.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika