Pobyt na zwolnieniu lekarskim a składka zdrowotna

Pytanie:

"Jestem zatrudniona w szkole na pełnym etacie (nauczycielka) dodatkowo prowadzę firmę i opłacam składkę zdrowotną w swojej firmie. Od października 2005 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim, które dostarczam do szkoły - ta sama choroba przez wszystkie miesiące. ZUS twierdzi, że powinnam nadal opłacając składkę zdrowotna jako przedsiębiorca. Nie zgadzam się z tym, bo czemu służy w takim razie moje opłacanie składki zdrowotnej dwa razy (szkoła i moja firma) jeśli z firmy nie korzystam w ogóle i nigdy nie pójdę na zwolnienie lekarskie z firmy, bo chyba takiej możliwości nie ma, jeśli jest to jaka? Czy jest to prawidłowe, dlaczego? "

Odpowiedź prawnika: Pobyt na zwolnieniu lekarskim a składka zdrowotna

W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 (przepis ten wymienia właśnie m. in. umowę o pracę i prowadzenie działalności gospodarczej), składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.  Tak wyraźnie stanowi przepis ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych. Nie ma tu znaczenia zwolnienie chorobowe, korzystanie z niego i otrzymywanie zasiłku chorobowego, gdyż jest to finansowane ze składki na ubezpieczenie społeczne. Ze składki zdrowotnej są finansowane świadczenia zdrowotne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika