e-prawnik.pl Porady prawne

Podatek akcyzowy od sprzedaży w komisie

Pytanie:

Sprowadziłam samochód z Niemiec w czerwcu tego roku za kwotę 600 euro, zapłaciłam akcyzę w kwocie 206 zł, nie rejestrując w Polsce wstawiłam do komisu samochodowego w celu dalszej sprzedaży. Dostarczyłam komisantowi wszystkie dokumenty (brif, badanie techniczne, akcyzę, tłumaczenie) cena dla mnie za samochód 3000 zł. Komisant sprzedał auto na fakturę VAT marża za kwotę 4000 zł. Otrzymałam od komisanta komplet dokumentów po sprzedaży, czyli umowę wstawienia do komisu, umowę sprzedaży i faktura VAT marża. Czy ja muszę teraz zgłosić sprzedaż do urzędu celnego lub urzędu skarbowego? Czy zapłacę drugą akcyzę od sprzedaży czy komisant powinien ją zapłacić?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podatek akcyzowy od sprzedaży w komisie

3.11.2008

Zgodnie z art. 80 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, podatnikami akcyzy od samochodów są podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju, a także importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

W przypadku sprzedaży w Polsce niezarejestrowanego samochodu osobowego sprowadzonego z Niemiec wystąpi obowiązek zapłaty akcyzy przez komisanta (prowadzącego komis), a nie komitenta (właściciela samochodu). W takim przypadku sprzedawcą jest bowiem komisant (prowadzący komis), a nie komitent.

Zatem tylko komisant może być zobowiązany do zapłaty akcyzy od sprzedaży samochodu osobowego i na nim ciążą związane z tym obowiązki (w szczególności złożyć stosowną deklarację). Ma przy tym prawo do obniżenia należnej od niego akcyzy o akcyzę zapłaconą wcześniej przez właściciela. Jak stanowi bowiem art. 79 ustawy o podatku akcyzowym podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ