Podatek liniowy dla wspólnika/członka zarządu

Pytanie:

"Obecnie ja i 2 kolegów prowadzimy, każdy na własny rachunek, zbliżoną działalność gospodarczą i płacimy podatek liniowy. Chcemy wspólnie założyć spółkę z o.o., przenieść do niej nasze obecne kontrakty, lecz nie chcemy utracić możliwości rozliczania podatku dochodowego metodą liniową. Każdy z nas będzie wspólnikiem, członkiem zarządu sp. z o.o. - rady nadzorczej i komisji rewizyjnej pierwotnie nie przewidujemy. Każdy będzie nadal wykonywał swoje kontrakty - usługi konsultingowe - ale sp. z o.o. będzie stroną w kontrakcie z klientem. Czy planowana spółka z o.o. może zlecać wspólnikowi/członkowi zarządu wykonanie kontraktu poprzez umowę zlecenia, tak żeby wspólnik/członek zarządu mógł rozliczyć się z podatku dochodowego według metody liniowej?"

Odpowiedź prawnika: Podatek liniowy dla wspólnika/członka zarządu

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłączają możliwości stosowania opodatkowania liniowego (19%) przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w przypadku, gdy zlecenia uzyskiwane są od spółki z o.o., w której te osoby są jednocześnie członkami zarządu i wspólnikami, pod warunkiem jednakże, że osoby te nie są jednocześnie pracownikami spółki i nie wykonują tych czynności na rzecz spółki również w ramach stosunku pracy (patrz art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W zakres zlecanych prac nie powinny również wchodzić sprawy, do których osoby te są zobowiązane z tytułu samego bycia członkami zarządu (np. prowadzenie spraw spółki i jej reprezentacja).

Należy również pamiętać, iż zgodnie z art. 210 § 1 Kodeksu spółek handlowych w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika