Podatek od kupna/sprzedaży kont premium
Pytanie:
"Chcę założyć działalność gospodarczą, polegającą na zakupie w Niemczech kont premium do gier online i odsprzedaży ich w Polsce. Konta premium działają na podobnej zasadzie co doładowania na telefony komórkowe - przedłużają o określony czas dostęp do dodatkowych usług gier online, przy czym nie są traktowane jako licencje - gdyż dostęp do tych gier jest darmowy. Niemiecki sprzedawca prowadzi sprzedaż ilościową tych kont, cena jest uzależniona od zakupionej ilości oraz od czasu na jaki konto oferuje dostęp do rozszerzonych usług (np. 90 dni, 180 dni, itp.). Sprzedawca do cen nie wlicza żadnych podatków. Sprzedaż usługi, przekazywanie kont następuje w sposób elektroniczny - zarówno po stronie niemieckiego kontrahenta jak i polskiej. Jaka forma opodatkowania obowiązywała by moją firmę, przy zakupie w/w kont i późniejszej ich odsprzedaży w Polsce?"
Odpowiedź prawnika: Podatek od kupna/sprzedaży kont premium
Jeśli polski podatnik rozpocznie działalność w zakresie kupna i sprzedaży kont premium do gier online, przy czym sprzedaż będzie następowała na terytorium Polski, to dochody z tego tytułu też powinny być opodatkowane jako dochody z działalności gospodarczej. Podstawową formą opodatkowania są tzw. zasady ogólne przewidziane ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc opodatkowanie według skali podatkowej 18% lub 32%, zależnie od wysokości dochodów. Jeśli dochód podatnika miałby być znaczny warto pomyśleć o wyborze formy podatku liniowego 19%. Przy czym z podatkiem tym wiążą się obostrzenia związane np. z brakiem możliwości wspólnego rozliczenia z współmałżonkiem, brak możliwości skorzystania z ulgi na dzieci, etc. Zależnie od tego jak kształtuje się kosztowość tej działalności (czy koszty są stosunkowo małe do kwot uzyskanych ze sprzedaży) można również pomyśleć nad formami ryczałtowymi rozliczania podatku dochodowego. Niestety wybór formy opodatkowania jest determinowany wieloma aspektami.
Poza podatkiem dochodowym należy mieć również na względzie podatek od towarów i usług (VAT). Wszelka bowiem sprzedaż co do zasady podlega opodatkowaniu tym podatkiem, w tym zapewne również podlega jemu sprzedaży kont premium do gier online. Jeśli przewidywana sprzez podatnika sprzedaż nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności rocznie kwoty 100.000 zł, to podatnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?