Podatek od nieruchomości

Pytanie:

"W 2000 r. uzyskałem decyzję wydaną przez Starostwo Powiatowe na budowę pieczarkarni i adaptacje budynku socjalno produkcyjnego na pieczarkarnie, od tego momentu do teraz urząd gminy naliczał podatek od nieruchomości za budynek socjalno-produkcyjny. Budowa i adaptacja nie jest do tej pory zakończona i trwa nieprzerwanie nadal. Jak mi wiadomo obiekty pieczarkarni zwolnione są od podatku od nieruchomości. Czy w tej sytuacji jest zasadne naliczanie podatku od nieruchomości (adaptowanych budynków), czy też pozwolenie na budowę i adaptacje przerywa naliczanie podatku?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości

Odnośnie zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków pieczarkarni to podstawą takiego zwolnienia może być art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki gospodarcze lub ich części zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej.

Przepis zwalnia dopiero budynki zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, a zatem budynek w trakcie adaptacji - mimo pozwolenia na budowę pieczarkarni - nie spełnia warunków tego zwolnienia z podatku od nieruchomości.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika