Podatek od nieruchomości

Pytanie:

"Kupiłem 4 domki holenderskie, które postawiłem na swojej działce. Domki stoją na kołach, nie są związane z gruntem. W czasie wakacji (lipiec - sierpień) chcę wynajmować je dla letników. Czy muszę płacić podatek od nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera normy prawa podatkowego określa przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości i zgodnie ze wskazaną ustawą podatkiem tym, oprócz gruntów i budowli objęte są również budynki.

W myśl zawierającego definicję budynku przepisu art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pod pojęciem tym należy rozumieć obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Cytowany przepis, zawierający definicję budynku dla potrzeb ustawy podatkowej, odsyła zatem do rozumienia znaczenia tego określenia w przepisach prawa budowlanego, tj. ustawy Prawo budowlane, która konkretyzuje to pojęcie.

Zgodnie z ustawową definicją budynku określoną w art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Przepisy tej ustawy nie definiują przy tym pojęcia trwałego związania z gruntem. Jak wynika z wyjaśnień ministra budownictwa, należy przez to rozumieć obiekt budowlany, który posiada prefabrykowany lub murowany fundament, którego dolna płaszczyzna znajduje się pod powierzchnią terenu i którego przeniesienie w inne miejsce lub rozebranie wymaga wykonania robót ziemnych. Tak więc wymóg trwałego związania budynku z gruntem oznacza posadowienie budynku na gruncie budowlanym w sposób zapewniający jego trwałość i stateczność. Podstawowymi cechami budynku jest wydzielenie przestrzeni wewnętrznej (jednego lub wielu pomieszczeń) stosownie do jej przeznaczenia, odpowiadającej wymaganiom użytkowym, oraz wykonanie odpowiedniej, ze względu na trwałość i bezpieczeństwo, konstrukcji nośnej.

W świetle powyższego budynek letniskowy co do zasady może być uznany za budynek w rozumieniu powyższych regulacji i będzie podlegał podatkowi od nieruchomości. Jeżeli jednak mówić o domkach stojących jedynie na kołach i w żaden sposób nie związanych trwale z gruntem, to faktycznie nie można mówić o budynku w rozumieniu powyższych przepisów, a zatem nie podlegają one podatkowi od nieruchomości.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika