Podatek od nieruchomości od ruiny

Pytanie:

"Zakupiłem działkę z ruiną budynku z lat 30-tych (brak okien, braki w dachu, cały zagruzowany). Urząd chce, abym płacił podatek od powierzchni użytkowej takiego budynku, kwalifikując go jako "budynki pozostałe". Czy Urząd ma rację, czy też od ruin nie powinienem płacić podatku (tj. tylko za sam grunt)? A jeżeli urząd ma rację i potraktuje te ruiny jako budynek, to czy mogę wskazać ten "budynek" w deklaracji jako mieszkalny, jako że po pierwsze taki mam cel, aby z latami doprowadzić go do zamieszkania, a poza tym wiem, że za mieszkalne płaci się mniejszy podatek?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości od ruiny

Niestety dopóki budynek istnieje – chociażby był w bardzo złym stanie technicznym – jest przedmiotem podatku od nieruchomości. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie wyłącza bowiem spod opodatkowania budynków o złym stanie technicznym. Dopiero rozbiórka takiego budynku mogłaby prowadzić do likwidacji obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości od takiego budynku.

Przepisy przewidują stosunkowo niskie stawki podatku od nieruchomości od budynków mieszkalnych. Niestety ustawa nie definiuje pojęcia budynku mieszkalnego, stąd często dochodzi do rozbieżności między podatnikami a organami podatkowymi co do uznania danego budynku za mieszkalny. Wydane na gruncie tych sporów orzeczenia sądów administracyjnych przesądziły, iż budynek mieszkalny to budynek przeznaczony do zamieszkania i nadający się do tego celu. Zatem jeśli budynek znajduje się w takim stanie, iż nie nadaje się do zamieszkania - nie powinien być objęty podatkiem od nieruchomości jak od budynków mieszkalnych, ale jak od budynków pozostałych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • smok 2020-03-07 18:18:39

    mam ruinę dom z 1930, nadaje się do rozbiórki. każą mi płacić podatek mieszkalny od niego. Co mam robić. Budynek rozbiorę ale " syf "z domu i te śmieci mnie przerażają.

  • radomianin 2016-08-24 09:09:20

    kiedy nieroby z wiejskiej wprowadza ustawe o podatku od ruin i narzuca termin rozbiorki ruiny pod kara grzywny kiedy ruiny znikna z miast bo je okropnie szpeca


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika