Podatek od nieruchomości od ruiny

Pytanie:

Zakupiłem działkę z ruiną budynku z lat 30-tych (brak okien, braki w dachu, cały zagruzowany). Urząd chce, abym płacił podatek od powierzchni użytkowej takiego budynku, kwalifikując go jako "budynki pozostałe". Czy Urząd ma rację, czy też od ruin nie powinienem płacić podatku (tj. tylko za sam grunt)? A jeżeli urząd ma rację i potraktuje te ruiny jako budynek, to czy mogę wskazać ten "budynek" w deklaracji jako mieszkalny, jako że po pierwsze taki mam cel, aby z latami doprowadzić go do zamieszkania, a poza tym wiem, że za mieszkalne płaci się mniejszy podatek?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Niestety dopóki budynek istnieje – chociażby był w bardzo złym stanie technicznym – jest przedmiotem podatku od nieruchomości. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie wyłącza bowiem spod opodatkowania budynków o złym stanie technicznym. Dopiero rozbiórka takiego budynku mogłaby prowadzić do likwidacji obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości od takiego budynku.

Przepisy przewidują stosunkowo niskie stawki podatku od nieruchomości od budynków mieszkalnych. Niestety ustawa nie definiuje pojęcia budynku mieszkalnego, stąd często dochodzi do rozbieżności między podatnikami a organami podatkowymi co do uznania danego budynku za mieszkalny. Wydane na gruncie tych sporów orzeczenia sądów administracyjnych przesądziły, iż budynek mieszkalny to budynek przeznaczony do zamieszkania i nadający się do tego celu. Zatem jeśli budynek znajduje się w takim stanie, iż nie nadaje się do zamieszkania - nie powinien być objęty podatkiem od nieruchomości jak od budynków mieszkalnych, ale jak od budynków pozostałych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

smok

7.3.2018 18:18:39

Re: Podatek od nieruchomości od ruiny

mam ruinę dom z 1930, nadaje się do rozbiórki. każą mi płacić podatek mieszkalny od niego. Co mam robić. Budynek rozbiorę ale " syf "z domu i te śmieci mnie przerażają.

radomianin

24.8.2014 9:9:20

Re: Podatek od nieruchomości od ruiny

kiedy nieroby z wiejskiej wprowadza ustawe o podatku od ruin i narzuca termin rozbiorki ruiny pod kara grzywny kiedy ruiny znikna z miast bo je okropnie szpeca

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: