Podatek od pożyczki dla firmy zagranicznej

Pytanie:

"Osoba fizyczna zamieszkała w Polsce chce pożyczyć pieniądze spółce z siedzibą za granicą (i bez zakładu lub oddziału w Polsce). Pożyczkodawca jest jednocześnie głównym udziałowcem pożyczkobiorcy. Czy tego rodzaju umowa zawarta w Polsce podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od pożyczki dla firmy zagranicznej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatkowi temu podlegają m.in. umowy pożyczki. Jak stanowi art. 1 ust. 4 ustawy, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem umowa pożyczki zawarta przez osobę fizyczną zamieszkałą w Polsce spółce z siedzibą za granicą nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC, jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w momencie zawarcia umowy pożyczki będą się znajdowały za granicą i umowa pożyczki zostanie zawarta za granicą. Jeśli umowa zostanie zawarta w Polsce,  umowa pożyczki będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Jeżeli jednak spółka, której jest udzielana pożyczka jest cywilną, jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) należałoby uznać za zmianę umowy spółki w rozumieniu art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC, natomiast zgodnie z art. 1 ust. 5 ustawy o PCC umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  • w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki,
  • a w przypadku spółki kapitałowej:
    • rzeczywisty ośrodek zarządzania
    • albo siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika