Podatek od terenów rekreacyjno-wypoczynkowych

Pytanie:

"Czy za grunty sklasyfikowane w ewidencji jako tereny rekreacyjno-wypoczynkowe (Bz), na których zorganizowano nieodpłatne miejsca wypoczynku (biwaki, parkingi, ruiny zamczysk) udostępnione do publicznego korzystania, Nadleśnictwo zobowiązane jest do płacenia podatku od nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od terenów rekreacyjno-wypoczynkowych

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: „ustawa”) nie przewiduje generalnego zwolnienia od podatku od nieruchomości terenów ujętych w ewidencji gruntów i budynków jako tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, oznaczone symbolem – Bz. Z reguły jednak rada gminy, działając w ramach kompetencji przyznanych jej w art. 5 ust. 2 ustawy, uwzględniając w szczególności lokalizację, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj zabudowy, przeznaczenie i sposób wykorzystywania gruntu, wprowadza niższą stawkę podatku od nieruchomości dla takich terenów.

Zgodnie jednak z art. 7 ust. 1 ustawy zwolnione od podatku są w szczególności: 

  • grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej,
  • grunty stanowiące nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej,
  • nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy również rada gminy, w drodze uchwały, może wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe.

Jeżeli jednak dane tereny rekreacyjno-wypoczynkowe nie podlegają zwolnieniu na podstawie przepisów szczególnych, to podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, a obowiązek podatkowy dotyczący przedmiotów opodatkowania będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - ciąży na jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, faktycznie władających nieruchomościami lub obiektami budowlanymi (art. 3 ust. 2 ustawy).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • alina 2012-02-27 14:53:06

    mało


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika