Nabycie własności przez zasiedzenie

Pytanie:

"Po jakim czasie następuje nabycie własności przez zasiedzenie? Jestem właścicielem połowy domu, którego nie zamieszkuję. Mieszka tam drugi współwłaściciel i jestem ciekawa czy może on przejąć moją część przez zasiedzenie?"

Odpowiedź prawnika: Nabycie własności przez zasiedzenie

Nabycie własności rzeczy w drodze zasiedzenia może nastąpić także w odniesieniu do udziału we współwłasności. By jednak zasiedzieć udział we współwłasności, spełnić należy kilka przesłanek. Po pierwsze, osoba zasiadująca musi być posiadaczem samoistnym nieruchomości. Posiadaczem takim jest zaś osoba, która rzeczą włada jak właściciel. Często ciężko ustalić, czy osoba włada nieruchomością jak właściciel. Pomocne są tu objawy zewnętrzne tej działalności, w szczególności jeśli ktoś płaci podatki, ponosi opłaty i inne należności z tytułu nieruchomości, sądzić należy, że włada rzeczą jak właściciel. Poza tym na rzecz zasiadującego działa domniemanie posiadania samoistnego, w myśl którego, domniemywa się, że ten, kto rzeczą faktycznie włada, jest posiadaczem samoistnym. Po drugie, posiadacz musi władać nieruchomością przez określony prawem czas. Jest to 20 lat, jeśli posiada w dobrej wierze, a 30, jeśli posiada w złej wierze. W dobrej wierze jest ten, kto na podstawie towarzyszących okoliczności nabył posiadanie sądząc, że jest właścicielem. Nawet jeśli potem dowiedział się, że włada bez tytułu prawnego, i tak do nabycia własności wystarczy upływ lat 20. Współwłaściciela trudno jednak postrzegać jako posiadającego w dobrej wierze, gdyż na ogół wie, że jest tylko współwłaścicielem, a zatem zdaje sobie sprawę, ze zasiaduje cudzy udział, tj. włada nim bez tytułu prawnego. Współwłaściciel potrzebował zatem będzie upływu lat 30, by skutecznie zasiedzieć udział w nieruchomości. Do okresu zasiedzenia zalicza mu się jednak okres posiadania przez poprzedniego posiadacza.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jan 2014-08-30 14:51:08

    witam od 13 lat mieszkamy w domu rodzinnym meza rodzice nie zyja mama nie zyje 18 lat a tato 7 dom nie zostal nikomu nie zaisanyco mamy zrobic zeby dom przeszedl na mnie i ile lat obowiazuje na zasiedlenie,pozdrawiam,z gory dziekuje za odpowiedz

  • ala43 2013-02-21 19:51:25

    ja tez mam taki problem,,,38 lat jestem uzytkownikiem ziemi i polowy domu,,,rodzice nie zyja,,,,nie zapisali nikomu,,nie wiem co zrobic aby ta ziemia i polowa domu przeszla na mnie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika