e-prawnik.pl Porady prawne

Podatek od współwłasności

Pytanie:

Jestem od niedawna współwłaścicielem nieruchomości, w której nie zamieszkuję. Zamieszkuje ją natomiast w całości drugi współwłasciciel. Wiadomo mi, że jak nie mieszka się w nieruchomości to płaci sie za nią dużo większy podatek. Czy w tej sytuacji będę obciążony większym podatkiem niż drugi współwłaściciel? Czy Urząd ma prawo w wymiarze podatku wziąć pod uwagę, że ja nie zamieszkuję?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podatek od współwłasności

12.11.2009

Z pytania nie wynika jaki podatek - z jakiego tytułu - miałby być wyższy z tego powodu, że podatnik (współwłaściciel nieruchomości) nie zamieszkuje w niej. Nie powinien być wyższy podatek od nieruchomości płacony lokalnym organom podatkowym (prezydentowi, burmistrzowi lub wójtowi), gdyż on nie jest zależny od zamieszkiwania (bądź nie) na terenie nieruchomości.

Jeśli nabycie nieruchomości nastąpiło pomiędzy 1 stycznia 2007 r. a 31 grudnia 2008 r. fakt braku zamieszkiwania (a właściwie fakt nie bycia zameldowanym na pobyt stały przez okres co najmniej roku przed zbyciem) może mieć znaczenie dla opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości. W przypadku bowiem sprzedaży nieruchomości nabytej w latach 2007 - 2008, jeśli sprzedający był przez okres co najmniej roku zameldowanym na pobyt stały na nieruchomości i zawiadomi o tym organ podatkowy to sprzedaż przez niego nieruchomości jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych (tzw. ulga meldunkowa). Jeśli jest dwóch współwłaścicieli i tylko jeden z nich spełnia warunki tzw. ulgi meldunkowej, to drugi współwłaściciel zapłaci podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży nieruchomości, który wynosi 19% od dochodu (przychodu ze sprzedaży pomniejszonego o koszty, w tym w szczególności koszt nabycia udziału w nieruchomości).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ