Podatek u źródła w umowie z Ukrainą

Pytanie:

"Chcemy sprzedać kontrahentowi z Ukrainy zarówno prawa autorskie, jak i w przypadku drugiej transakcji licencję. Jeżeli dostarczymy certyfikat rezydencji, jaką stawkę podatku u źródeł kontrahent z Ukrainy powinien zastosować, jeżeli sprzedamy prawa autorskie, a jaką, jeżeli udzielimy licencji?"

Odpowiedź prawnika: Podatek u źródła w umowie z Ukrainą

Do opodatkowania transakcji pomiędzy podmiotem z siedzibą w Polsce a podmiotem z siedzibą na Ukrainie należy stosować Konwencję między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Kijowie dnia 12 stycznia 1993 r.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 i 2 Konwencji, należności licencyjne, powstające w Umawiającym się Państwie (np. na Ukrainie) i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (w Polsce), mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (w Polsce), jeżeli osoba uprawniona do tych należności podlega opodatkowaniu z tego tytułu w tym drugim Umawiającym się Państwie (w Polsce). Jednakże należności licencyjne mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają (na Ukrainie), i zgodnie z prawem tego Państwa (Ukrainy), lecz podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 10% kwoty brutto należności licencyjnych.

Zatem w przypadku sprzedaży licencji przez podmiot polski podmiotowi ukraińskiemu podatek u źródła jest uzależniony od wewnętrznego ustawodawstwa ukraińskiego, jednakże nie może przekroczyć 10% kwoty brutto należności licencyjnych.

Natomiast wydaje się, iż w przypadku sprzedaży praw autorskich nie wystąpi podatek u źródła, a dochód z tego tytułu będzie opodatkowany wyłącznie w Polsce. Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 5 Konwencji, dochody z przeniesienia tytułu własności jakiegokolwiek majątku innego niż wymieniony w ustępach 1, 2, 3 i 4 tego artykułu podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym osoba przenosząca tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę i w którym podlega ona opodatkowaniu od tych dochodów. Jeśliby natomiast dochód ze sprzedaży praw autorskich traktować jako zyski przedsiębiorstwa, to jak stanowi art. 7 ust. 1 Konwencji zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (np. polskiego) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (w Polsce), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie (na Ukrainie) przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowanie w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika