Podatki przy dzierżawie gruntu

Pytanie:

"Zawarłam umowę dzierżawy gruntu ( 60arów ). Czy muszę tę umowę zarejestrować w gminie? Czy czynsz, który ustaliliśmy w wysokości 50zł rocznie, nie jest zbyt niski ? Ustalony został w takiej wysokości, bo ja w ogóle cieszę się, że ktoś to będzie uprawiał. Czy mam uiszczać jakieś jeszcze opłaty? Osoba wydzierżawiająca zobowiązała się do zapłaty podatku rolnego za mnie (na moje nazwisko). Umowa została zawarta na okres 3 lat."

Odpowiedź prawnika: Podatki przy dzierżawie gruntu

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia wśród źródła przychodów, przychody z umowy dzierżawy. Jeżeli zatem osiągnie Pani dochód (oraz zostaną spełnione inne przesłanki) będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku. Strony mogą w umowie (której zawarcie można zgłosić do Urzędu Gminy) ustalić w sposób dowolny wysokość czynszu. Jeżeli jednak wysokość czynszu będzie odbiegała znacznie od tego, jaki należy uznać za realny przy danej umowie; można się będzie zastanowić, czy strony nie wskazały w umowie kwoty niższej niż ta, którą rzeczywiście ustaliły. Jeżeli zatem wysokość czynszu przy tej klasie ziemi, w tej okolicy, za taką powierzchnię jest podobna - nie ma się czego obawiać. Inaczej jednak będzie w sytuacji, gdy ta kwota została sztucznie zaniżona. Co do obowiązku podatkowego od gruntu rolnego, sprawa przedstawia się inaczej w zależności od tego, czy grunty zostały wydzierżawione stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, czy na zasadach ogólnych. Jeżeli na zasadach ogólnych - strony mogą dowolnie umówić się, kto będzie zobowiązany do zapłaty podatku. A zatem w takiej sytuacji można zastrzec, że zobowiązany będzie dzierżawca albo wydzierżawiający.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • piotr 2015-07-24 16:35:42

  dzierzawie kawalek ogrodu pod nosnik reklamowy,otrzymuje za to 500 zl miesiecznie ile mam placic podatku? 21% czy 8.5 %

 • Irena Sieniawska 2013-04-06 12:11:16

  Jak prawidłowo ustalić wielkość terenu zielonego do podatku od niwruchomości przy bubynku np. 1) prywatnej kamienicy i powierzchni przynależnej, tzn. trawnika, parkingu itp., 2) budynku należącego do gminy oraz terenów zielonych przy tym budynku?

 • Basia 2012-09-09 12:42:20

  Witam! Jeżeli dzierżawca gruntu prowadzi zwyczajną działalność gospodarczą, jaki podatek jest obowiązkowy?

 • Krzysztof 2012-08-28 11:20:30

  Art 10 ust 1 punkt 6 mówi, że podatek będzie należny jesli dzierżawiony grunt przeznaczony będzie pod działalność nierolniczą lub pod uprawy specjalne.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika