Podatki przy wypłacie kapitału zapasowego

Pytanie:

"Jednoosobowa spółka z o.o. ma utworzony kapitał zapasowy. Czy można podjąć uchwałę o wypłacie na rzecz wspólnika kwoty zgromadzonej w kapitale zapasowym? Czy wiąże się to z opłatami, podatkami do zapłaty dla spółki lub wspólnika?"

Odpowiedź prawnika: Podatki przy wypłacie kapitału zapasowego

Odnośnie możliwości wypłaty na rzecz wspólnika kwoty zgromadzonej w kapitale zapasowym należy mieć na uwadze przede wszystkim treść art. 192 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Ponieważ ustawodawca w stosunku do spółek z o.o. nie uregulował szczegółowo zasad funkcjonowania kapitałów zapasowych w tych spółkach, kluczowe znaczenie mają postanowienia umowy spółki, z których powinno wynikać, na co kwoty skumulowane w kapitale zapasowym mogą być przeznaczane.

Wypłata na rzecz wspólnika środków z kapitału zapasowego powinna być neutralna podatkowo dla spółki (nie będzie jej przychodem), może powodować jednak opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie wspólnika. Jeśli bowiem kapitał zapasowy powstał z zysku netto za poprzednie okresy, to jego wypłata będzie dla wspólnika dochodem z udziału w spółce i jako taka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Dochody z przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych opodatkowane są w sposób szczególny. Podlegają one 19% zryczałtowanemu podatkowi, do pobrania którego zobowiązany jest płatnik (spółka). Dochodów takich nie łączy się z dochodami opodatkowanymi wg skali podatkowej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika