Podatki wynikające z umowy dzierżawy

Pytanie:

"Dla celów reklamy wytwarzanych produktów zawieram umowy dzierżawy pod tablice reklamowe z właścicielami nieruchomości, to jest zarówno działek, na których posadowione są budynki mieszkalne, jak i gruntów ornych. Są to powierzchnie nie przekraczające 4 m2 i wartości opłat dzierżawnych w skali roku nie przekraczające 1000,00 złotych. Zapłatę za dzierżawę dokonuję jednorazowo, zazwyczaj w połowie roku. Okres trwania umowy wynosi jeden rok. Czy od umów dzierżawy z właścicielami działek winienem zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Czy od zapłaconych kwot wynagrodzenia za dzierżawę winienem pobrać podatek od osób fizycznych? Czy też podatek dochodowy płaci wydzierżawiający w miesiącu otrzymania wynagrodzenia, natomiast za cały rok ja winieniem wystawić PIT-C?"

Odpowiedź prawnika: Podatki wynikające z umowy dzierżawy

Umowy dzierżawy (podobnie jak umowy najmu) nie są objęte zakresem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) wskazanym w art. 1 ustawy o PCC i nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, dzierżawca nie jest płatnikiem podatku dochodowego od dochodu osiąganego przez wydzierżawiającego. Nie jest też zobowiązany do przekazywania mu informacji o przychodach.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika