Podjazdy dla osób niepełnosprawnych
Pytanie:
"Spółdzielnia Mieszkaniowa w roku 2002 rozpoczęła budowę budynku mieszkalnego z lokalem użytkowym w suterenie. W obecnym roku 2003 obowiązują nowe przepisy według, których powinien być zapewniony swobodny dostęp do budynków i znajdujących się w nich lokali użytkowych dla osób niepełnosprawnych. Lokal jest jeszcze nie odebrany od Spółdzielni. Miały tam być świadczone usługi medyczne. Wprawdzie nie było to zaznaczone w umowie, ale cała korespondencja ze Spółdzielnią, włącznie z rysunkami (ponieważ Spółdzielnia wykonywała również aranżację wnętrza) wyraźnie wskazywała, że będzie to gabinet stomatologiczny. Prezes Spółdzielni twierdzi, że mogę sobie przystosować dostęp do lokalu na własny koszt. Ale wcześniej muszę zebrać zgodę wszystkich lokatorów z klatki schodowej do której przynależy lokal, wykonać projekt, to wszystko dostarczyć do Spółdzielni i wtedy On się zastanowi. A jeżeli wyrazi zgodę, to ja czyli przyszły (właściciel) użytkownik lokalu mam wykonać te prace budowlane na własny koszt. Na jakie dokładnie paragrafy i przepisy mogę się powołać, aby Spółdzielnia zrozumiała do kogo należy przystosowanie nowych budynków do swobodnego dostępu dla niepełnosprawnych? Czy spółdzielnia może mnie w takiej sytuacji przymuszać do odbioru lokalu, twierdząc że lokal jest już gotowy do odbioru?"
Odpowiedź prawnika: Podjazdy dla osób niepełnosprawnych
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy prawo budowlane, obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając m.in. niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich. Zapewnienie tych warunków spoczywa także na podmiocie, który "buduje" obiekt budowlany. Jeżeli konieczność przystosowania budynku nastąpiła po rozpoczęciu budowy, lecz przed jej zakończeniem, nie zwalania to z podmiotu budującego - czyli wykonawcy, którym w analizowanym przypadku była Spółdzielnia mieszkaniowa - od obowiązku dostosowania budynku do wymagań osób niepełnosprawnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?