Podpis elektroniczny w bankowości elektronicznej

Pytanie:

Dysponuję podpisem elektronicznym zgodnym z art. 78 § 2 k.c. Ostatnio zmieniłem numer telefonu, który służy do potwierdzania przelewów kodami sms i chciałem zaktualizować go w banku. Wysłałem listem podpisany druk bankowy dwa razy, za każdym razem wg banku mój podpis nie zgadzał się ze wzorem. Zaproponowałem wysyłkę oświadczenia podpisanego elektronicznie. Nie, oni tak nie mogą, musi być na piśmie. W ten sposób nie mogę zrobić przelewu wolnych środków. Które przepisy regulują tą kwestię? Czy art. 78 § 2 k.c. jest nadrzędny wobec innych uregulowań ustawowych lub umownych między konsumentem a bankiem?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kwestia zmiany danych wykorzystywanych w celu uzyskania dostępu do bankowości elektronicznej i dokonywanych w jej ramach operacji jest regulowana w drodze postanowień zawartych w drodze stosownej umowy z bankiem lub regulaminów bankowości elektronicznej. Jeśli bank nie dopuszcza zmiany danych bankowości elektronicznej w drodze podpisu elektronicznego, czy to ze względów technicznych czy konieczności szerokiej weryfikacji danych klienta lub innych, to nie jest możliwe narzucenie bankowi konieczności uwzględnienia oświadczeń złożonych zgodnie z art. 78 § 2 kc. Pierwszeństwo w tej kwestii ma umowa z bankiem oraz inne zaakceptowane przez klienta regulaminy dotyczące bankowości elektronicznej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Podpis osobisty w ZUS

    Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) udostępniono nową metodę podpisywania dokumentów – podpis osobisty.  

 • Jak zarejestrować firmę przez bank?

  Już ponad tysiąc przedsiębiorców skorzystało z możliwości rejestracji firmy za pomocą bankowości elektronicznej. Korzystasz z bankowości elektronicznej i myślisz o założeniu własnej (...)

 • Z e-podpisem do urzędu, czyli podpis elektroniczny w praktyce

  Z pojęciem podpis elektroniczny już oswoiliśmy się, ale czy rozumiemy tak naprawdę co pod nim się kryje? Czy wystarczy stwierdzić, iż podpis elektroniczny to sposób podpisania dokumentu w postaci (...)

 • Tylko kwalifikowany e-podpis do założenia spółki z o.o.

  Nowelizacja m.in. Kodeksu spółek handlowych likwiduje możliwość korzystania ze „zwykłego” podpisu elektronicznego przy zakładaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (...)

 • Umowa o usługi bankowości elektronicznej

  Czymże jest bankowość elektroniczna? Bankowość elektroniczna to dostarczanie bankowych usług i produktów w dowolnym miejscu i czasie za pomocą elektronicznych kanałów dystrybucji (...)

NA SKÓTY