Podpisy na deklaracji VAT

Pytanie klienta:

""W spółce z o.o. do KRS wpisana jest reprezentacja łączna (np. członek zarządu razem z prokurentem). Czy comiesięczna deklaracja VAT składana do urzędu skarbowego musi być podpisywana przez członka zarządu i prokurenta? Obecnie jest podpisywana przez członka zarządu i księgowego.""

Odpowiedź prawnika:

Znany i ciągle nierozstrzygnięty jest spór pomiędzy doradcami podatkowymi a organami podatkowymi w zakresie prawa podpisywani deklaracji podatkowych przez pełnomocników podarnika. Sporu tego nie przesądziły w sposób definitywny również sądy administracyjne (w szczególności wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 października 2005 r.).

Jednakże na gruncie powyższego sporu organy podatkowe zaczęły baczniej zwracać uwagę na to, kto podpisuje deklaracje i częstokroć kwestionują deklaracje podpisane przez nieuprawnione do tego osoby. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób prawnych (np. spółek kapitałowych), które są zmuszone działać przez powołane do tego organy – w szczególności zarząd. Oczywiście podpisywanie deklaracji podatkowych (w tym deklaracji miesięcznych VAT) mieści się z zakresie reprezentacji, jest to bowiem oświadczenie złożone za spółkę na zewnątrz i jako takie powinno być podpisane zgodnie z zasadami reprezentacji przyjętymi w spółce i uwidocznionymi w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.