Podstawa prawna pozwu

Pytanie:

"Zostałem pozwany wg mnie bez podstawy prawnej (w pozwie nie podano paragrafu, można się tylko domyślać o jaki chodzi). Czy złożenie przeze mnie wniosku o odrzucenie pozwu z uwagi na brak podstaw prawnych zobowiązuje sąd do odpowiedzi na taki wniosek(jeśli tak to w jakim terminie?), czy też odniesienie się do mojego wniosku sąd może odroczyć do pierwszej rozprawy? (Podstawą mojego wniosku nie jest niepodanie przez powoda podstawy prawnej, lecz nieistnienie jakiejkolwiek podstawy prawnej do roszczenia - również tej domniemanej, o którą chodzi powodowi) Czy może lepszym rozwiązaniem będzie złożenie zażalenia na przyjęcie pozwu, skoro brak jest podstaw prawnych pozwu? Jeśli zażalenie - to do kogo kierowane? Sprawa wniesiona została do sądu rejonowego."

Odpowiedź prawnika: Podstawa prawna pozwu

Przede wszystkim należy podkreślić, iż nie istnieje „zażalenie na wniesienie pozwu”. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż powód pozwał Pana domagając się przed sądem realizacji jakiegoś roszczenia, czy też uprawnienia. W obowiązującym systemie prawnym każdy ma prawo do sądu, prawo zatem nie przewiduje i może przewidywać instytucji, która w jakiś sposób sankcjonowałaby możliwość skorzystania z tego prawa. Innymi słowy, jeżeli pozew jest rzeczywiście nieuzasadniony, sprawa nie będzie miała żadnych negatywnych konsekwencji dla Pana. Mało tego – jeżeli faktycznie żądanie zgłoszone przez powoda okaże się bezpodstawne, sąd oddali powództwo, co w praktyce oznacza, iż w świetle prawa będzie to rozstrzygnięciem merytorycznym, a zatem co do istoty sprawy. Da to Panu gwarancję, iż żaden sąd potem już nie podejmie postępowania w tej sprawie, gdyż sprawa będzie miała przymiot „powagi rzeczy osądzonej”. Zatem na Pana korzyść działać będzie zasada, iż sąd nie rozpatruje tej samej sprawy 2 razy.

Pozew jednak wcale nie musi zawierać podstawy prawnej, czyli nie musi przytaczać przepisów, na których powód opiera swe żądanie. Zgodnie z artykułem 187 kodeksu postępowania cywilnego pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać:

  1. dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna,
  2. przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu.

Nie jest zatem wymagane przytaczanie podstawy prawnej powództwa (co potwierdza dodatkowo orzeczenie SN z 13 czerwca 1947 r., C III 1054/45, OSN 1948, nr 1, poz. 20 w pełni zachowujące swą aktualność).

Prosimy także o zapoznanie się z treścią artykułu Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika