Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego
Pytanie:
"Czy w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego powinnam uwzględnić dodatek za wysługę lat?"
Odpowiedź prawnika: Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego
Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy z tytułu urlopu macierzyńskiego. Na wynagrodzenie składa się między innymi dodatek za wysługę lat. Nie ma zatem powodu, aby go nie wliczać do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
Jeżeli niezdolność do pracy (z tytułu przebywania na urlopie) powstała przed upływem okresu, o którym mowa wyżej, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Podstawę wymiaru zasiłku za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?