Podstawy uchylenia tymczasowego aresztowania

Pytanie:

"Na skutek oskarżenia o zabór mienia z użyciem niebezpiecznego narzędzia (nóż) zastosowano wobec oskarżonego areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy. W przypadku gdy poszkodowany odwołał zeznania, a jak twierdzi sam oskarżony noża nie użył lecz miał go tylko w kieszeni i zwrócił zabrane rzeczy, czy może być uchylony wobec niego areszt przed upływem wyznaczonego terminu i czy w tym wypadku prokurator może żądać kaucji w wysokości 50.000 zł, jeśli do końca upływu terminu aresztu zostało około dwóch tygodni? Czy na skutek odwołania zeznań przez poszkodowanego oskarżony może zostać uniewiniony, jeśli tak, to po co byłaby orzekana kaucja? Jaka kara grozi za w/w przestępstwo?"

Odpowiedź prawnika: Podstawy uchylenia tymczasowego aresztowania

Tymczasowe aresztowanie należy do środków zapobiegawczych procesu karnego. Środki takie stosuje się w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa; można je stosować tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. Należy więc wnioskować, iż w przedstawionej sytuacji, musiały zaistnieć przesłanki w/w, skoro tymczasowe aresztowanie zostao zastosowane. Środki zapobiegawcze mogą być stosowane aż do chwili rozpoczęcia wykonania kary. Jednak w przypadku tymaczasowego aresztowania mo.że być ono stosowane aż do rozpoczęcia wykonania kary, gdy orzeczono karę pozbawienia wolności. Środek zapobiegawczy, w tym tymczasowe aresztowanie, należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeżeli ustaną przyczyny, wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę. Z treści powyższego przepisu wynika obowiązek organu stosującego środek zapobiegawczy badania (kontroli z urzędu), czy zachodzi potrzeba kontynuowania stosowania środka zapobiegawczego. Uchylenie tymczasowego aresztowania z tej przyczyny może nastąpić także wówczas, gdy w wyniku zebrania dodatkowych dowodów okazało się, że czyn nie zawiera znamion przestępstwa lub jest mało prawdopodobne, by oskarżony był sprawcą zarzucanego mu czynu. Środek zapobiegawczy (a więc i tymczasowe aresztowanie) należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeżeli: 1) ustaną przyczyny, wskutek których został zastosowany, lub 2) powstały przyczyny uzasadniające jego uchylenie lub zmianę. Kaucja natomiast jest innym środkiem zapobiegawczym, który mógłby zostać nałożony w przypadku zmiany tymczasowego aresztowania na kaucję właśnie. Jednak musi to być uzasadnione. Być może, iż sąd zdecyduje, iż stosowanie nadal jakiegoś środka zapobiegawczego będzie zbędne, jednak leży to już w gestii sądu. Natomiast kwestai uniewinnienia oskarżonego nie należy do zagadnień, które można rozstrzygnąć w tym miejscu. O tym zdecyduje sąd na podstawie stanu faktycznego, przesłanek wypływających z przepisów prawnych. Z całą pewnością fakt odwołania dotychaczasowych zeznań przez poszkodowanego może mieć znaczenie dla wyroku sądu. Opisane przestępstwo do rozbój, jest ono zagrożone karą od 2 do 12 lat.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika