Podstawy umorzenia grzywny

Pytanie:

"Sąd karny orzekł o grzywnie. Część została już zapłacona. Czy poza art. 51 kkw istnieją inne podstawy umorzenia grzywny?"

Odpowiedź prawnika: Podstawy umorzenia grzywny

Zgodnie z art. 51 kkw jeżeli skazany, z przyczyn od niego niezależnych, nie może uiścić grzywny, a wykonanie tej kary w innej drodze okazało się niemożliwe lub niecelowe, sąd może, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, grzywnę w całości lub części umorzyć; nie zarządza się egzekucji, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna.

 

Kodeks karny wykonawczy dopuszcza możliwość umorzenia grzywny w całości lub w części, bez względu na to, w jakim wymiarze grzywna została orzeczona. Ustawodawca wymaga jednak, aby korzystanie z tej instytucji miało miejsce jedynie w „szczególnie uzasadnionych wypadkach”, co powoduje, że w ramach ustawowego modelu wykonywania grzywny ma ona charakter wyjątkowy (W. Dadak, Grzywna samoistna..., s. 250).

 

Przepisy nie przewidują jednak innych podstaw umorzenia grzywny niż art. 51 kkw.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika