Podstawy użycia broni palnej

Pytanie:

Jestem żołnierzem zawodowym i moje pytanie dotyczy służby pełnionej na terenie jednostki wojskowej z bronią. Ustawa ściśle precyzuje kto jest uznawany za organ porządkowy, ja pełnię służbę na biurze przepustek i nie jestem organem porządkowym a mimo to od 1 lipca pełnimy tam służbę z bronią palną ( krótką) jak ta sytuacja ma się do prawa użycia broni ( które mówi o organach porządkowych ) np. w obronie koniecznej lub bezpośredniego zagrożenia? Jakie są podstawy prawne użycia broni palnej przez żołnierza nie będącego organem porządkowym?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z ustawą o broni i amunicji broń palną i amunicję do tej broni można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwy organ wojskowy. Jeżeli właściwy organ wojskowy wydała Panu/i takie pozwolenie, to jest Pan/i uprawniony do jej posiadania (decyzja taka zostanie wydana gdy m.in. na podstawie odrębnych przepisów może Panu/i zostać przydzielona broń służbowa). Ustawa określa, kto może użyć i w jakich okolicznościach środków przymusu bezpośredniego- zgodnie z opisanym stanem faktycznym Pan/i do tych osób nie należy. Nie może Pan/i zatem zgodnie z prawem stosować środków przymusu bezpośredniego. Inną kwestią jest kwestia obrony koniecznej. Zgodnie z kodeksem karnym nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. Oznacza to, że jeżeli nastąpi bezpośredni, bezprawny zamach np. na Pana/i życie i odeprze Pan/i atak za pomocą posiadanej broni (bez względu na to czy ma Pan/i pozwolenie na posiadanie czy użycie broni) to nie popełni Pan/i przestępstwa np. raniąc czy zabijając napastnika.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.8.2018

  Minister rezygnuje z dalszego rozbrajania Polaków...

  W trakcie konsultacji dotyczących projektu ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią (...)

 • 28.6.2019

  Obrót bronią uregulowany

  Nowe przepisy mają umożliwić lepszą kontrolę obrotu bronią i amunicją, a także wdrożenie Systemu Rejestracji Broni (SRB). Dostosowują polskie prawo do dyrektywy Rady Unii Europejskiej, która (...)

 • 10.5.2018

  Powstanie System Rejestracji Broni

  MSWiA przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy zastępującej ustawę z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami (...)

 • 27.3.2019

  Projekt ustawy o wytwarzaniu i obrocie bronią i amunicją

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu (...)

 • 28.5.2010

  Posiadanie broni

  Jeśli chcesz posiadać broń palną i amunicję do tej broni musisz uzyskać zezwolenie komendanta wojewódzkiego Policji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Natomiast gdybyś chciał posiadać (...)