Podstawy wydziedziczenia
Pytanie:
"Czy spadkodawca może \"dowolnie\" wydziedziczyć w testamencie spadkobiercę, który pozostaje z nim w pierwszym stopniu pokrewieństwa, a jeśli tak to na jakich warunkach? Czy osoba wydziedziczona o takim pokrewieństwie ma jakieś prawa ustawowe związane z dziedziczeniem majątku spadkodawcy?"
Odpowiedź prawnika: Podstawy wydziedziczenia
Spadkodawca nie może dowolnie wydziedziczyć spadkobiercy (pozbawić go prawa do zachowku). Przyczyny wydziedziczenia są ograniczone i następujące: a/ jeżeli spadkobierca uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; b/ jeżeli dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; c/ jeżeli uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Przyczynę wydziedziczenia należy wskazać w testamencie. Ocena zasadności wydziedziczenia w kontekście powyższych ograniczeń dokonuje się w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, w którym uczestniczy także wydziedziczony bliski. Zasadniczo bliski wydziedziczony nie ma już żadnych praw do spadku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?