Podstawy wydziedziczenia

Pytanie klienta:

""Czy spadkodawca może \"dowolnie\" wydziedziczyć w testamencie spadkobiercę, który pozostaje z nim w pierwszym stopniu pokrewieństwa, a jeśli tak to na jakich warunkach? Czy osoba wydziedziczona o takim pokrewieństwie ma jakieś prawa ustawowe związane z dziedziczeniem majątku spadkodawcy?""

Odpowiedź prawnika:

Spadkodawca nie może dowolnie wydziedziczyć spadkobiercy (pozbawić go prawa do zachowku). Przyczyny wydziedziczenia są ograniczone i następujące: a/ jeżeli spadkobierca uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; b/ jeżeli dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; c/ jeżeli uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Przyczynę wydziedziczenia należy wskazać w testamencie. Ocena zasadności wydziedziczenia w kontekście powyższych ograniczeń dokonuje się w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, w którym uczestniczy także wydziedziczony bliski. Zasadniczo bliski wydziedziczony nie ma już żadnych praw do spadku.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.