e-prawnik.pl Porady prawne

Podstawy wydziedziczenia

Pytanie:

Czy spadkodawca może \"dowolnie\" wydziedziczyć w testamencie spadkobiercę, który pozostaje z nim w pierwszym stopniu pokrewieństwa, a jeśli tak to na jakich warunkach? Czy osoba wydziedziczona o takim pokrewieństwie ma jakieś prawa ustawowe związane z dziedziczeniem majątku spadkodawcy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podstawy wydziedziczenia

22.10.2012

Spadkodawca nie może dowolnie wydziedziczyć spadkobiercy (pozbawić go prawa do zachowku). Przyczyny wydziedziczenia są ograniczone i następujące: a/ jeżeli spadkobierca uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; b/ jeżeli dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; c/ jeżeli uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Przyczynę wydziedziczenia należy wskazać w testamencie. Ocena zasadności wydziedziczenia w kontekście powyższych ograniczeń dokonuje się w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, w którym uczestniczy także wydziedziczony bliski. Zasadniczo bliski wydziedziczony nie ma już żadnych praw do spadku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Podstawy wydziedziczenia

Mia

15.3.2019 14:4:2

Re: Podstawy wydziedziczenia

Chyba każdy może. Ale rzeczywiście można na podstawie kilku dowodów podważyć testament. Np. jeżeli leki mogły wpłynąć na zmianę testamentu. Można próbować. Moja koleżanka teraz próbuje podważyć testament. Pomaga jej prawnik z kancelarii Dubiel & Sawinda - polecony przez inną koleżankę, która też się właśnie powoływała na podobny argument i wygrała. Ale bez pomocy specjalisty i twardych dowodów, to chyba ani rusz.

Re: Podstawy wydziedziczenia

Paulina

12.3.2017 15:7:37

Re: Podstawy wydziedziczenia

Witam mam pytanie mam 3 córki i chce zrobić podział majątku domu dom jest wart około 1,5 mln zł lecz jedna z moich córek narobiła nam ogromnych długów około 45 tys i nie chciałabym jej nic zapisywać czy może ona coś od nas oczekiwać nie jest nigdzie udokumentowane to że te kredyty spłacaliśmy

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ