Podwyżka alimentów a zarobki drugiej żony

Pytanie:

"Moja była żona wystąpiła z pozwem o podwyżkę alimentów i na jej wniosek sąd zobowiązał mnie do przedstawienia zaświadczenia o dochodach mojej żony. Na podstawie jakich przepisów sąd wzywa mnie do przedstawienia takiego dokumentu - przecież moja żona nie jest stroną w sprawie? Czy skutecznym zabezpieczeniem przed tego typu żądaniami byłaby rozdzielność majątkowa? Jak do tego typu żądań mają się odpowiednie artykuły Konstytucji RP?"

Odpowiedź prawnika: Podwyżka alimentów a zarobki drugiej żony

Zmiana wysokości alimentów możliwa jest w razie zmiany stosunków (majątkowych, osobistych). Stąd żądając zaświadczenia o wysokości dochodów obecnej małżonki sąd pragnie kompleksowo ocenić zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Żądanie takie jest więc uzasadnione.

Wprowadzenie ewentualnej rozdzielności majątkowej raczej nie zabezpieczałoby przed obowiązkiem przedkładania tego typu zaświadczeń, szczególnie w sytuacji, gdy w nowej rodzinie małżonkowie wychowują wspólnie dzieci. Prawną regulację alimentów zawiera przede wszystkim kodeks rodzinny i opiekuńczy, zaś Konstytucja RP bezpośrednio tej problematyki nie dotyczy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kasia 2012-10-20 16:46:23

    ale ty mondry jestes wy najlepiej po domach publicznych balowac po barach z kumplami a kobita w domu przy garach z dziecmi a potem mowicie ze stara wdomu musi byc.

  • liza 2011-10-30 15:43:52

    najlepiej tylko od facetów ciągnąc bo to osły i muszą zasować po godzinach aby się uporać z alimentami a kobiety kawka i ppetko!!

  • ania 2011-10-07 20:16:20

    Witam mam 3 dzieci w wieku 7,9,i13lat wyrok z roku 2002 przyznane alimenty w kwocie 550zł na dzieci teraz założyłam sprawe o podwyżke alimentów po 400zł mc mąż przedstawił zarobek ma 1200zł ile moge otrzymać alimentów na dzieci??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika