Podział majątku a prawa majątkowe drugiej żony

Pytanie:

"Mąż jest współwłaścicielem mieszkania z pierwszego małżeństwa. Z pierwszą żoną mają 2 dzieci. Za 2-3 tygodnie urodzę nasze dziecko. Czy w tej sytuacji nasze dziecko jest uprawnione do części majątku męża (majątek nie został podzielony po rozwodzie)? Jeśli tak, to w jakiej części i czy ja jako opiekunka dziecka mogę domagać się spłaty tej części od pierwszej żony?"

Odpowiedź prawnika: Podział majątku a prawa majątkowe drugiej żony

JeÅ›li Pan X wraz ze swojÄ…  pierwszÄ… żonÄ… Y byÅ‚ wÅ‚aÅ›cicielem lokalu mieszkalnego na prawach małżeÅ„skiej wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej, to z chwilÄ… rozwodu małżonków stali siÄ™ oni współwÅ‚aÅ›cicielami lokalu w ½ części każdy z nich. Każdy  z byÅ‚ych małżonków ma zatem tylko udziaÅ‚, gdyż w rzeczywistoÅ›ci dopiero wskutek przeprowadzenia podziaÅ‚u majÄ…tku wspólnego X i Y zostaÅ‚oby ustalone, komu przypada lokal, a kto dostanie spÅ‚atÄ™. Niezależnie jednak od tego czy doszÅ‚o do podziaÅ‚u majÄ…tku, czy też nie, udziaÅ‚ w  lokalu mieszkalnym jest majÄ…tkiem odrÄ™bnym Pana X, a zatem nie wchodzi w skÅ‚ad majÄ…tku wspólnego jego i jego drugiej żony C. UdziaÅ‚ bowiem zostaÅ‚ nabyty przed zawarciem drugiego zwiÄ…zku małżeÅ„skiego i tylko Pan X może nim samodzielnie dysponować. Jego druga żona C oraz dziecko z drugiego małżeÅ„stwa bÄ™dÄ… mieć prawo do udziaÅ‚u w mieszkaniu lub do spÅ‚at dopiero po Å›mierci Pana X jako jego spadkobiercy, gdyby on za życia nie otrzymaÅ‚ swojego udziaÅ‚u lub jego równowartoÅ›ci. Jednak Pan X może za życia uregulować sprawÄ™ mieszkania w ten sposób, że wystÄ…pi o podziaÅ‚ majÄ…tku dorobkowego i jeÅ›li otrzyma fizycznie mieszkanie lub np. spÅ‚atÄ™, może je w formie umowy darowizny przekazać dziecku z  drugiego małżeÅ„stwa. Druga żona C nie ma legitymacji, by wystÄ…pić w imieniu dziecka o udziaÅ‚ w  mieszkaniu czy spÅ‚atÄ™, gdyż nie ma do tego podstaw prawnych, skoro udziaÅ‚ w  mieszkaniu jest majÄ…tkiem odrÄ™bnym. Gdyby natomiast druga żona wystÄ…piÅ‚a o zasÄ…dzenie alimentów od swojego męża Pana X na rzecz dziecka, a Pan X np. nie pracowaÅ‚, nie pÅ‚aciÅ‚ alimentów, wówczas mogÅ‚aby być prowadzona egzekucja np. z udziaÅ‚u Pana X w dochodach uzyskiwanych  z wynajmowania lokalu przez jego pierwszÄ… żonÄ™, o ile lokal oczywiÅ›cie byÅ‚by wynajmowany.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika