Skutki zniesienia współwłasności

Pytanie:

"Jestem już po zniesieniu wspólności majątkowej. Co zrobić aby żona wyprowadziła się z naszego wspólnego domu. "

Odpowiedź prawnika: Skutki zniesienia współwłasności

Zniesienie wspólności majątkowej wyrokiem sądowym oznacza tylko, że od dnia oznaczonego w wyroku wszystkie nabyte od tej daty rzeczy i prawa wejdą w skład majątku odrębnego tego ze współmałżonków (lub byłych współmałżonków gdy wspólność jest znoszona bez rozwodu lub w wyroku rozwodowym sąd nie dokonał podziału majątku wspólnego) który je nabywa (art. 54 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Sam wyrok o zniesieniu wspólności wpływa na dotychczasowy 'stan majątkowy' w ten sposób że do majątku objętego dotychczas wspólnością zaczyna stosować się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Co do zasady uważa się, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, tak więc po zniesieniu wspólności majątkowej każdy będzie uprawniony do 1/2 majątku dotychczas wspólnego. Oznacza to, że uprawnionymi do np. mieszkania /domu/, które wchodziło w skład majątku wspólnego są oboje małżonkowie (odpowiednio: byli małżonkowie), a więc bezprawne byłyby działania zmierzające do 'usunięcia' z takiego mieszkania/domu/ jednego ze współuprawnionych.
Majątek taki można podzielić na podstawie umowy lub też złożyć wniosek do sądu o podział majątku. W przypadku, gdy istnieje wyrok rozwodowy sąd ma obowiązek w nim orzec o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez rozwiedzionych małżonków. Tylko wyjątkowo, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może w wyroku rozwodowym nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika