Podział majątku w drodze umowy

Pytanie:

"Jesteśmy z żoną po zniesieniu wspólności małżeńskiej i jesteśmy zgodni co do podziału majątku. Chcemy to zrobić nie czakając na rozwód. Jakie czynności musimy wykonać, aby podzielić majątek?"

Odpowiedź prawnika: Podział majątku w drodze umowy

Istnieją dwa sposoby podziału majatku, który był objęty wspólnością ustawową: umowny i sądowy. Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku na mocy umowy, jeżeli są zgodni co do sposobu tego podziału. Umowa ta powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, jeśli w skład dzielonego majątku wchodzi nieruchomość. W innym przypadku wystarczy zwykła forma pisemna. Sądowy podział majątku wspólnego może być przeprowadzony mimo braku zgody jednego z małżonków na ten podział i jest przeprowadzany w postępowaniu nieprocesowym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika