Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W opisywanym przypadku należałoby dokonać podziału majątku spadkowego. Można to zrobić w drodze umowy zawartej przez spadkobierców albo postępowania nieprocesowego. Skoro dział ma obejmować nieruchomość (mieszkanie) należącą do majątku spadkowego, umowa musiałaby być zawarta w formie aktu notarialnego. Wymaga przy tym porozumienia się spadkobierców co do działu spadku. Jeśli takiego porozumienia nie ma to pozostaje postępowanie przed sądem. Należy w tym celu wnieść wniosek o dział spadku, załączając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
Jeśli strony chciałyby zawrzeć umowę o dział spadku, a siostra nie może stawić się przed notariuszem, musi udzielić pełnomocnictwa – także w formie aktu notarialnego. Do 14 sierpnia 2005 r. pełnomocnictwo udzielone za granicą (a wiec nie przed polskim notariuszem) musiało spełniać wymogi wyznaczone przez polskie przepisy oraz zostać zalegalizowane przez konsula. W miejsce legalizacji dokumentu została wprowadzona apostille, która będzie wydana na wniosek osoby, która podpisała dokument bądź na wniosek posiadacza dokumentu. Będzie ona potwierdzać autentyczność podpisu, charakter, w jakim działała osoba, która podpisała dokument oraz, w razie potrzeby, tożsamość pieczęci lub stempla, którym dokument jest opatrzony.
Konwencję, na podstawie której obowiązuje apostille ratyfikowały między innymi Stany Zjednoczone. Jeśli dział spadku miałby się odbyć przed sądem, to siostra może udzielić pełnomocnictwa (wystarczy forma pisemna) adwokatowi lub małżonkowi, rodzeństwu lub zstępnemu.